Botoks uygulaması ,ses telleri tedavisinde umut ışığı oluyor:

Botoks uygulaması ,ses telleri tedavisinde umut ışığı oluyor:
Ses tellerinde kasılmaya bağlı ses ve konuşma bozukluğu ile ses tellerinin arka kısmında gırtlakta oluşan kitleler, botoks enjeksiyonu ile tedavi edilebiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Yılmaz, ses kısıklığının basit bir virüs enfeksiyonundan ses teli kanserine kadar birçok nedenden olabileceğini belirtiyor.

bogaz-hasta.webp

Ses teli hastalıklarında botoks kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler:

Spazmodik disfoni: Ses tellerinin istemsiz kasılması sonucu sesin kısık ve boğuk çıkması, konuşmanın zorlaşması durumudur. Botoks enjeksiyonu, bu hastalığın tedavisinde ilk seçenek olarak kullanılır ve 3-6 ayda bir tekrarlanması gerekir.
Gırtlak granülomu: Ses tellerinin arka kısmında oluşan yumuşak doku kitlesidir. Özellikle sesini zorlayan orta yaşlı erkeklerde sık görülür. Tedavide öncelikle botoks enjeksiyonu ile ses telleri felç edilerek kitlenin kendiliğinden kaybolması sağlanır. Başarı sağlanamadığında ameliyatla kitle alınır ve ameliyatta tekrarlamaması için botoks enjeksiyonu yapılır.
Uygulama: Botoks enjeksiyonu, gırtlağın önündeki ciltten iğne ile lokal anestezi altında yapılır. Hasta oturarak veya yatarken uygulanabilir.
Etkisi: Enjeksiyonun etkisi 3-6 ay kadar sürer.
Botoks enjeksiyonu ses teli hastalıklarında her zaman etkili olmayabilir. Hastalığın tanısı ve tedavisinde bir KBB uzmanına başvurmak önemlidir.

Ses teli hastalıklarının diğer tedavileri:

Ses terapisi
Ses istirahati
İlaç tedavisi
Cerrahi
Unutmayın: Sesinizde 2 haftadan uzun süren kısıklık veya ses değişikliği yaşıyorsanız bir KBB uzmanına başvurmanız önemlidir.