Bir Yıldız Daha Kaydı

ANADOLU pop müziğinin kilometre taşlarından TPAO Batman Orkestrası’nın solisti İlhan Telli (77) İzmir’de hayatını kaybetti. Orkestra ve solisti Telli 1968 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Altın Mikrofon Yarışması’nı kazanmıştı.Hürriyet...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Bir Yıldız Daha Kaydı

ANADOLU pop müziğinin kilometre taşlarından TPAO Batman Orkestrası’nın solisti İlhan Telli (77) İzmir’de hayatını kaybetti. Orkestra ve solisti Telli 1968 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Altın Mikrofon Yarışması’nı kazanmıştı.

Hürriyet Gazetesi’nin 1968 yılında düzenlediği Altın Mikrofon Şarkı Yarışması’nın finalinde Haramiler, Erkin Koray ve Moğollar’ı ’Meşelidir Engin de Dağlar Meşeli’ şarkısıyla geçip birinci olan TPAO Batman Orkestrası biranda Türkiye’de tanındı. 1967- 1969 yılları arasında anadolu ezgilerini popla buluşturan orkestranın solisti İlhan Telli sonraki yıllarda müzikten hiç kopmadı. Telli Dario Moreno ödülü, Akdeniz Dostluk ve Barış Müzik Ödülü, Tanju Okan Ses Yarışması ödüllerini de kazandı. Anadolu Pop Müziği’nin öncülerinden Telli söz yazdı, beste yaptı.

Telli 1984 yılında İzmir’e yerleşti. İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Ürkmez Mahallesi’ndeki evinde hayata gözlerini yuman Telli bugün Ürkmez’de kılınacak ikindi namazının ardından Ürkmez Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

TPAO Batman Orkestrası 1968 yılında Altın Mikrofon Yarışması'nı kazanmıştı

TPAO Batman Orkestrası 1963 yılında kuruldu.

Şöhreti ise 1968 yılında katıldıkları Altın Mikrofon Şarkı Yarışması'nda kazandıkları birinciliğin ardından yakaladılar.

İlhan Telli "Kara Altından, Altın Mikrofona" belgeselinin gala gecesinde yaşadığı heyecanı şu sözlerle anlatmıştı:

"Bugün 70 yaşındayım. Topluluğumuz bir kültür devrimi yarattı. Aşık Veysel'i beş sesli yorumlayarak bir kapıyı araladık. Bu manevi açıdan çok önemli benim için. Batman'dan böyle bir orkestranın çıkması çok önemli. O zaman çok destek gördük ama şimdi aynı şeyden söz etmek mümkün değil"

Hürriyet