Bir Gün Yemek Ye, Bir Gün Atla!" Ye ,Dur ,Ye" diyeti hakkında merak edilenler...

Bir Gün Yemek Ye, Bir Gün Atla!"  Ye ,Dur ,Ye" diyeti hakkında merak edilenler...
Ye Dur Ye diyeti aralıklı oruç yöntemleri arasında oldukça popüler olandır. Aralıklı oruç denilince akla gelen Ye Dur Ye yöntemi (Alternatif IF Metodu) yöntemi hakkında detaylı bilgi almak isteyenler... Ye dur ye diyeti nedir? Eat-stop-eat diyeti nasıl yapılır? İşte, ye, dur, ye diyeti hakkında merak edilenler.


Ye Dur Ye (Eat-Stop-Eat) Nedir?

Alternatif IF yöntemi veya Eat-Stop-Eat olarak bilinen Ye Dur Ye diyeti temelde 24 saatlik bir zaman diliminde yemek yememek ve haftada bir ya da iki ardışık olmayan günlerde uygulamaktır. Aralıklı orucun bir türü olan Ye Dur Ye diyeti, vücutta kalori açığı meydana getirerek kilo kaybı elde etmeyi hedefler. Ye dur ye diyeti uzun süre aç kalmayı gerektirdiğinden risk barındıran bir aralıklı oruç türüdür.
Ye dur ye diyeti haftada 1 gün, art arda olmayacak şekilde en fazla iki gün boyunca kalori almamaya odaklanır. Diğer günlerde ise besin alımına kısıtlama getirmez. Ancak yine de dengeli beslenmek sağlık açısından kritik öneme sahiptir. Aksi durumda vücudunuz olumsuz tepki verebilir.

Ye Dur Ye Diyeti (Eat-Stop-Eat Diyeti) Nasıl Yapılır?

diyet-1.jpg

Ye Dur Ye diyeti uygulama açısından oldukça basittir. Ye Dur Ye diyeti, 24 saatlik süre diliminde yemek yemekten kaçınarak haftada bir ya da iki ardışık olmayan günde uygulamak mümkündür. Haftanın geri kalan günlerinde ise yeme kısıtlaması olmadan yemek yiyebilirsiniz. Ancak kilo kaybını desteklemek için sağlıklı yiyecekler tercih etmeniz son derece önemlidir. Vücudunuzun ihtiyacından daha fazla tüketmekten kaçınmanız gerekir.

Ye Dur Ye diyetinde oruçlu günlerde bile yeterli sıvı alımı son derece önemlidir. Bol su tüketmek hem kalori yakımını destekleyecek hem de metabolizmanızın düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Bol su tüketiminin yanı sıra şekersiz çay ve şekersiz kahve gibi kalori içermeyen içecek çeşitlerinin tüketimine de izin verilir.

Ye Dur Ye Diyetinin Faydaları

Ye Dur Ye diyetinin uygulanmasındaki temel amaç kilo kaybıdır. Ye Dur Ye, 24 saatlik açlık ile vücudun kalori yakımını destekler. Bu sayede vücudunuzda bulunan fazla kalori, Ye Dur Ye Diyeti ile yakılmış olur.
Ye Dur Ye diyeti kilo kaybını desteklemenin yanı sıra kalori açığı da sağlar. Kilo vermek için kalori yakılması gerekir. Ye Dur Ye diyeti ile kalori yakımı söz konusudur. Ye Dur Ye diyeti doğru uygulandığında her hafta 1-2 günlük kalori açığı meydana gelir. Bu durum zaman içerisinde toplam kalori alımınızda azalma olmasına neden olur. Bu durumda kalori açığı ile kilo vermiş olursunuz.

Ye Dur Ye Diyetinin Barındırdığı Riskler

Ye Dur Ye diyeti kilo verme amacıyla başvurulan bir yöntem olsa da bazı riskler barındırır. Uzun açlık süreleri sağlık açısından problem teşkil edebilir. Bu nedenle Ye Dur Ye Diyetinin bir beslenme uzmanı ile birlikte planlanarak uygulanması gerekir. Aralıklı oruç yapılan günlerde çok düşük kalori alımının sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaması için doğru planlanması son derece önemlidir.

Ye Dur Ye diyeti, şeker hastalığı, ağır hipoglisemik, organ yetmezliği olanlar ve hamileler için uygun bir beslenme yöntemi değildir. 50 yaş ve üzerindekilerin bu programı uygulamadan önce doktor onayı alması gerekir.

Etiketler :