Binanın Üst Katında Oturuyorsanız Daha Hızlı Yaşlanıyorsunuz... Peki Neden?

Binanın Üst Katında Oturuyorsanız Daha Hızlı Yaşlanıyorsunuz... Peki Neden?
Yapılan bir araştırma binanın üst katında oturanların alt katta oturanlara göre daha hızlı yaşlandığını ortaya koydu. Peki bu nasıl oluyor? İşte araştırmanın detayları...

Webtekno'nun aktardığına göre bir binanın alt katında oturuyorsanız üst katta oturan komşunuzla bile zaman akışınız aynı hızda değil. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor?

thumbs-b-c-035611582313efb74141c364385b561c.jpg

Araştırmalar zamanın hızının değişkenliğini kanıtlamıştı. Fizikçilerin yaptığı bir deneyde, atom saatleri kullanıldı ve üst kattaki saatin, alt kattakine göre daha hızlı çalıştığı görüldü. “Yer çekiminin zamanı yavaşlatması” olarak ele alınan bu durum, aslında Albert Einstein’ın genel görelilik teorisine dayanıyor.

Teoride, yer çekiminin uzay-zamanın eğrilmesine neden olduğunu ve bu eğrilmelerin zamanın akışını etkilediği öne sürülüyor.

clock-1274699-1280.jpg

Eğer daha güçlü bir yer çekimi alanı varsa zaman daha yavaş olur. Yer çekimi zayıf ise daha hızlıdır. Yani eğrilmiş bir uzay-zamanının içinde, zamanın akışı da değişiklik gösterir.

Özetleyecek olursak; genel görelilik teorisine göre kütle çekimi, uzay-zamanı eğriltir ve bu da zamanın akışını etkiler. Yer çekimi, bu şekilde zamanı yavaşlatır.

hourglass-620397-1280.jpg

Etiketler :