Bilim kurulu üyesi uyardı: Bazı ağrı kesiciler koronavirüs aşısının etkisini azaltabilir

Bilim kurulu üyesi uyardı: Bazı ağrı kesiciler koronavirüs aşısının etkisini azaltabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, bazı ağrı kesicilerin koronavirüs aşısının etkisini azaltabileceği konusunda uyardı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Akın, farklı ağrı kesici çeşitleri olduğunu belirterek “Bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkiliyor. Bazıları ağrıya neden olan iltihabi durumu engelliyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltıyor. Bunlar bağışıklığı azaltıyor” dedi.

Koronavirüs aşısı yaptıran kişilerin hekim kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini hatırlatan Akın şunları söyledi: “Bizim ‘antienflamatuar‘ dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir. O nedenle ‘antienflamatuar‘ özelliği olmayan, sadece ağrı kesici özelliği bulunan maddeleri kullanmalarını öneriyoruz. Aşı olan kişiler kolunda ya da vücudunda ağrı ve halsizlik gibi durumları hissettiği zaman hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışsınlar.”

Aşı konusunda halka yönelik belgeler hazırladıklarını anlatan profesör ilgili bilgilere Sağlık Bakanlığı’nın sitesindeki koronavirüs sayfasından erişilebileceğini belirtti.