Bel Fıtığından Korunmak Mümkün Mü?

Bel fıtığından nasıl korunulur?Omurga hastalıkları yaşam kalitesini düşürür!Omurga rahatsızlıkları arasında en çok karşılaşılan sorun olan bel fıtıkları gündelik hayatın en büyük sorunlarını yaratır. Ani hareket,...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Bel Fıtığından Korunmak Mümkün Mü?

Bel fıtığından nasıl korunulur?

Omurga hastalıkları yaşam kalitesini düşürür!

Omurga rahatsızlıkları arasında en çok karşılaşılan sorun olan bel fıtıkları gündelik hayatın en büyük sorunlarını yaratır. Ani hareket, hareketsizlik veya kontrolsüz hareket nedeni ile aniden ortaya çıkabildiği gibi yanlış yatak seçimi nedeniyle uzun sürede de oluşabilen bel fıtıkları, yaşam kalitesini ciddi manada düşürür. Bel fıtıklarından korunmak için gündelik yaşantınızda belli bir takım düzen getirererek omurga sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bel fıtığından nasıl korunur?

Öncelikle masa başı çalışanlarının bilgisayar ekranında sürekli olarak bakmaması, dik oturması değil rahat oturması gerekir. Çünkü omurga nasıl rahat ediyorsa öyle durmak gerekir. Bel desteği sağlamak için bel yastığı kullanmalı ve sandalye seçiminde titiz olmalıdır.

Yatak seçimi önemlidir!

Tercih edeceğiniz yatağın omurganız için en ideal yatak olduğunu deneyerek anlayabilirsiniz. Çok sert veya çok yumuşak yatakların omurga sağlığınızı kötü etkileyeceğini bilmelisiniz.

Bel fıtığından korunmak için bir diğer seçenek ise bel kaslarını güçlendirmektir. Bel kaslarını güçlendirmek içinse sırt üstü yüzmenin işe yaradığını biliyoruz. Bol bol yüzme sporu ile ilgilenerek hayatınızdan bel fıtığını sonsuza kadar uzaklaştırabilirsiniz.