Ayaklarımız dünya ortalamasından daha küçük

Ayaklarımız dünya ortalamasından daha küçük

Türk erkekleri alt ve üst beden ortalaması Avrupa ve Amerika ülkelerine göre daha küçük. Aynı şekilde Türk erkeklerinin ve kadınlarının ayakları da dünya ortalamasının altında.

Türk erkek ve kadınlarının en büyük problemlerinden biri aşırı kilolar. Fazla kilolar kadınlarda daha çok bel ve basen bölgesinde, erkekler de ise göbek bölgesinde kendisini gösteriyor. Kadınlar için fazla kilo, şişmanlığı ifade ederken erkekler ise “Türk kası” deyimi ile daha çok kendi lehine çevirmeyi başarmış gibi görünüyor. Oysa yapay zekâ ve algoritmalar “Türk kası” ifadesinin şehir efsanesinden başka bir olmadığını gösteriyor. uSizy’a göre Türk erkekleri alt ve üst beden ortalaması Avrupa ve Amerika ülkelerine göre daha küçük. Kadınların üst beden ortalaması large, alt beden ortalaması ise medium.

Türkiye gazetesinden Ömer Temür’ün haberine göre; uSizy’nin Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Çankal, şunları söyledi:

“2019 yılından beri Türkiye’deyiz. Morhipo, Boyner ve Superstep gibi Türkiye’nin en büyük perakende grupları ile çalışıyoruz. e-Ticaret sitelerinin büyük kısmında beden tabloları için genel kılavuzlar kullanılıyor. Ayrıca kullanıcının göğüs, bel ve kalça ölçülerini bildiği veya bir mezura ile nasıl ölçeceğinden haberdar olduğunu varsaydığı için kullanışlı değiller. Araştırmalara göre kullanıcıların yüzde 85’i satın alma esnasında beden ölçülerini bilmiyor. uSizy’de, her bir giysinin kendine özgü kalıbını belirliyor ve izomorfik algoritmalar uyguluyoruz; yani, markası ne olursa olsun aynı orantılara sahip aynı tip giysileri belirliyoruz. Size Adviser, site geneli satışa dönüşüm oranını yüzde 25 artırırken bir beden tablosuna kıyasla satışa dönüşüm oranını yüzde 300 artırıyor. Bununla “Bedenim nedir?” belirsizliğini ortadan kaldırarak güvenle alışveriş yapmalarını sağlıyor ve iadeleri azaltıyoruz. Kullanıcıların yüzde 25’i bir ürünü iade ediyor ve iadelerin yüzde 50’sinden fazlası beden hatasından kaynaklanıyor. uSizy Size Adviser ‘beden tavsiyesi’ beden hatasından kaynaklanan iade oranını ortalama yüzde 29’dan fazla azaltıyor. Bu oran global markalarda ise yüzde 42.”

Ayaklarımız da küçük

uSizy’nin veri tabanında ülkelerin beden ve ayak ölçülerin de bulunuyor. Çankal, Türkiye’de kadınların daha geniş beden ölçülerine, erkeklerin ise daha küçük beden ölçüsüne sahip olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: Türk kadınlarının üst beden ölçüsü uSizy’nin Avrupa, Amerika kıtası ve Asya e-Ticaret pazarlarından topladığı milyonlarca datanın ortalamasına bakıldığında diğer ülkelere göre daha geniş. Kadınların üst beden ortalaması large beden ve satılan diğer bedenlerle kıyaslandığında yüzde 35 civarında. Alt beden ortalaması ise medium. Türk kadınları alt bedende de çok az farkla daha geniş. Erkeklerde üst beden ortalaması yüzde 26,5 ile large, alt beden ortalaması yüzde 17 ile medium. Türk erkeklerin üst ve alt beden ölçüleri çok az farkla daha küçük. Ayakkabıda ise hem erkekler hem kadınlar çok az farkla, ortalamadan çok az farkla küçük. Türk kadınlarının yüzde 18,5’i 38 numara, yüzde 13,5’i de 37,5 ayakkabı giyiyor. Erkeklerin de yüzde 20’si 42, yüzde 15’i 42,5 giyiyor.