Atatürk'ün kişisel eşyaları ziyaretçilere sunuldu

Çanakkale'de 5 bin 600 yıllık geçmişi gözler önüne seren Troya Müzesi'nde 'Perdeler Açılıyor' projesi dahilinde ziyaretçiler Atatürk'ün kişisel eşyalarının konservasyon çalışmasını izleme imkanı buldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Temmuz 2021 16:05

Çanakkale'de 5 bin 600 yıllık geçmişe ışık tutan Troya Ören Yeri girişine, 70 milyon TL harcanarak yapılan Troya Müzesi ziyarete açıldı. 12 bin 750 metrekare kapalı alana sahip müzede, Troya Ören Yeri başta olmak üzere, diğer antik kentlerden çıkan 2 bin eser sergilenmeye başlandı. 5 bin 600 yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri'nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi zemin katında 7 ay önce başlatılan ‘Perdeler Açılıyor’ projesi kapsamında müzedeki 3 restorasyon ve konservasyon laboratuvarında, her çarşamba 11.00 ile 15.00 saatleri arasında perdeler açılıp, yapılan çalışmaların ziyaretçilere izletilmesi fırsatı sunuluyor. 

Atatürk'ün Cumhuriyet'ten kalma eşyalarını izlediler

Troya Müzesi, 'Perdeler Açılıyor' projesi kapsamında, özel konservasyon çalışmasına ev sahipliği yaptı. Anıtkabir Müzesi’nden Çanakkale Müze Müdürlüğü’ne 1974 yılında devrolan, Atatürk'ün kullandığı Cumhuriyet döneminden kalma valizi, ayakkabısı, terliği, yemek yediği çatalı, bıçağı ile gümüş kutusu için 'Troya'nın melekleri' olarak adlandırılan restoratör ve konservatörler Nurver Ferendeci, Betül Özmen ve Gonca Dikenci tarafından konservasyon çalışması gerçekleştirdi. Müzeye ziyarete gelenler, zemin katta Atatürk'ün kişisel eşyaları için yapılan konservasyon çalışmalarını izleyip, bu anları cep telefonu kameralarıyla kaydetti. 

ataturkun-kisisel-esyalarinin-konservasyon-calismalarini-izlediler-5616-dhaphoto1.jpg

'Kişisel eşyalarını yakından görebilecekler'

Troya Müzesi'nde yaklaşık 7 ay önce ‘Perdeler Açılıyor’ projesine başladıklarını belirten Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, restorasyon ve konservasyon çalışmalarını ziyaretçinin görebileceği şekilde perdeleri açarak uygulamaya başladıklarını söyledi. Yaptıkları işi şeffaf olarak ziyaretçiyle paylaşmak ve işin kalitesine ne kadar güvendiklerini göstermek istediklerini kaydeden Gölcük, şunları söyledi:

"Restorasyon ve konservasyon alanında iyi işlerin, çalışmaların yapıldığını izleyiciyle paylaşmak istedik. Müzelerde sık sık sergi değişemiyor. Depolarımızdaki eserleri izleyicilere gösterebilmek, onlarla paylaşabilmek için bu uygulamayı fırsat olarak gördük ve 7 ay önce bu projeye başladık. 7 ayın sonunda bugün heyecan verici bir eser grubuyla izleyicilerimizin önüne çıktık. Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarını konservasyon yapmak üzere 3 laboratuvarımıza taşıdık.

ataturkun-kisisel-esyalarinin-konservasyon-calismalarini-izlediler-5616-dhaphoto6.jpg

Ziyaretçilerimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kişisel eşyalarını çok yakından görebilecekler, arkadaşlarımıza sorularını iletebilecekler. 1974 yılında Anıtkabir Müzesi’nden Çanakkale Müze Müdürlüğü’ne devrolan Atatürk’ün kişisel eşyalarına, koleksiyona sahibiz. Bugün izleyicilerimiz bunu yakından görebilme fırsatı yakalayacaklar. Mustafa Kemal Atatürk’ün ayakkabısından tutun, bavuluna, terliğine, kullandığı kaşığına, çatalına, 1921 yılında Sakarya’nın hemen ardından kendisine hediye edilen gümüş bir kutuya varıncaya kadar aslında depomuzda olan bu kişisel eşyaları bugün yakından görebilecekler, arkadaşlarımıza merak ettikleri soruları yöneltebilecekler."

ataturkun-kisisel-esyalarinin-konservasyon-calismalarini-izlediler-5616-dhaphoto7.jpg

Troya Müzesi'ni gezen Mustafa Çetin ise "Bu çalışmayı yapan arkadaşlar, Atatürk’ün giydiği ayakkabıya dokunabiliyor, çantasının sapını tutabiliyor. Keşke biz de o imkanı sahip olabilsek. Bu camın arkasından izlemektense ben de bir dokunabilsem. Çok arzu ederdim. Gene de buradan seyretmekte çok güzel bir duygu. Çok mutlu olduk" dedi.

Müzeyi gezen Perihan Çetin de “Atatürk’ü görmek isterdim ama bana nasip olmadı. Hiç olmazsa kullandığı eşyaları görmek şu anda kısmet oldu. Çok mutluyum" diye konuştu.

 

KAYNAK: DHA