Aşkın sağlığa 6 faydası! İlaçtan daha etkili

Kardiyoloji Uzmanı Profesör Doktor Ahmet Karabulut; 14 Şubat Sevgililer Günü’nde aşkın; beden ve ruh sağlığına ilaç gibi geldiğini söyledi. İşte bilimsel araştırmalarla ispatlanan o faydalar...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Aşkın sağlığa 6 faydası! İlaçtan daha etkili

Sözcü'de yer alan habere göre; işte bilimsel araştırmalarla ispatlanan o faydalar...

1 – Tansiyona iyi geliyor: Bilimsel çalışmalar sıcak bir kucaklaşma sonrası gelecek 10 dakikalık sevgi dilli konuşmanın, tansiyonu düşürdüğünü ortaya koyuyor. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosin bulunuyor. Tansiyonu düzenleyen diğer etkenleri ise vücuttaki stresin azalması, uyku kalitesinin artması, kişisel bakım ve beslenme düzeninin daha kaliteli olması oluşturuyor.

2 – Kolesterolü düşürüyor: Yapılan araştırmalar mutlu birliktelik yaşayan çiftlerin, vücuttaki stres hormonlarının azalmasına paralel olarak kolesterol seviyelerinin de daha düşük olduğuna işaret ediyor. Mutlu çiftlerin beslenme alışkanlıklarının daha kaliteli olması da kolesterol dengesini olumlu etkiliyor. Düzenli spor yapan çiftlerin, tek başına spor yapanlara oranla spora devam etme oranının daha yüksek olduğunu gösterirken, bu sayede yağ seviyeleri de belirgin şekilde düşüyor.

3 – Ömrü uzatıyor: Mutlu birliktelik yaşayan kişiler, yalnız yaşayan kişilere oranla daha uzun yaşıyor. Tek başına yaşayan kişilerde depresyonun ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin fazla olduğu görülüyor. Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl ömürlerinin kısaldığını gösteriyor.

4 – Mutluluk veriyor: Aşık olunca beynin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar kişiye mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor.

5 – Kalp krizi riskini azaltıyor: Mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan çiftlerde uyku kalitesi artarken, kalp krizi riskinin azaldığı görülüyor. Stresin panzehiri olarak gösterilen aşk sayesinde vücuttaki stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme izleniyor ve damarlar korunuyor.

6 – Bağışıklığı güçlendiriyor: Aşk iksirinin en önemli öğesi olan oksitosin ile kan basıncında düzelme izlenirken, vücudun bağışıklık sistemi daha da güçleniyor ve damarlardaki iltihabi durum azalıyor.