Aşırı ve avuç dolusu saç dökülmesinin nedeni ne olabilir? Dökülmeyi durduran çözümler...

Aşırı ve avuç dolusu saç dökülmesinin nedeni ne olabilir? Dökülmeyi durduran çözümler...
Korku, endişe, panik… Ellerinize gelen saçlarınızı, seyrelen bölgeleri görünce moralinizin bozulması son derece normal. Özellikle yaşadığımız bu stresli zamanlarda saç dökülmesi en yüksek değerlere ulaşmış durumda.

Konu saç olunca hepimizin için saçımızı tarayıp fırçada ne çok tel kaldığını görmekten, yerlerdeki yığınla saçtan ve duş giderinin dopdolu olmasından daha çok endişelendirici az şey vardır. Aslında birkaç saç teli düşse de endişelenmeye gerek yoktur. Saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir: Beslenme, çeşitli minerallerin eksikliği, ilaç stres, kirlilik ve genetik,hormonlar...

Saç dökülmesini önlemenin yolları
Dengeli beslenme
Yeterince su için ve dengeli beslendiğinizden emin olun. Sağlıklı bir vücut aynı zamanda saç büyümesini de beslediği için bu saç dökülmesini önleyebilir.
Yeterli vitamin, mineral ve protein aldığınızdan emin olun . Vücudunuzu zinde tutmak için gün boyunca yeterince sıvı içmek de önemlidir. Günde 2 litre su tavsiye edilir.

Doğru saç modeli
Saçlarınızın çok çabuk dökülmemesi için dikkatli bir şekilde tedavi edilmeli ve sürekli saç diplerini yoran ve havasız bırakan topuz, at kuyruğu gibi sıkı modellerden kaçınılmalıdır. Bunlar ayrıca saçları zorlayıp kırabilir.
Ayrıca saçınızın aşırı derecede döküldüğünü fark ederseniz, saçlarınız yenilenene kadar saç kurutma makinesi, düzleştirici veya saç maşası kullanmayın.

Spor yapmak saç sağlığını destekler
Evet kulağa biraz garip geliyor ”Sporun saç sağlığıyla ne ilgisi var?” derseniz; Fiziksel aktivite vücudumuzdaki kan akışını arttırır – bu da kafa derimizi etkiler. Saç derisindeki kan daha fazla dolaşır, bu da saç köklerine daha fazla oksijen ve besin ulaşmasını sağlar. Sonuç olarak spor saç büyümesini teşvik eder. Sporun saç sağlığı üzerindeki dolaylı bir diğer olumlu etkisi ise: Uzmanlara göre vücutta endorfinler de salınıyor. “Bu endorfinler, doğal ağrı kesiciler olarak hareket eder ve bize bir sevinç veya öfori hissi verir. Bu, saç dökülmesini önlediği için daha iyi saç büyümesine katkıda bulunan serotonin seviyelerinde bir artışa neden olabilir.

Kafa derisi masajı

Saçlarınızı yıkarken masaj yapmak saç köklerinizi canlandırıyor. Çünkü kan dolaşımı hızlanıyor ve saç gelişimi destekleniyor. Bunu hatta ılık hindistan cevizi yağıyla da yapabilirsiniz.Düzenli olarak uygulayacağınız baş masajları saç kökü sağlığınızı oldukça olumlu yönde etkiler. Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamaktan kaçının, saçınıza nazik davranın ve ürünleri saç yapısına nazikçe uygulayın.
Uzmanlara göre saç derisi masajı , saç dökülmesinden de sorumlu olabilecek yağ bezlerini uyarıyor ve stresi azaltıyor.


Doğru Beslenme ve Bol bol Su

Konu saç bakımına geldiğinde beslenme çok büyük rol oynuyor. Demir, çinko, biotin, niacin, C vitamini, omega-3 ve omega-6 lar saç gelişimini destekleyen içerikler arasında sayılıyor. Susuzluk ayrıca saç dökülmesini tetikliyor. Çünkü saç kuruyor. Kuruyan saç da kırılıyor ve dökülmeye daha yatkın oluyor. Yazın daha çok terliyoruz yani daha çok su kaybediyoruz. Dolayısıyla her gün 2-3 litre mutlaka su için. Bol bol su içerikli meyve ve sebze tüketmek de saç sağlığınızı mutlaka destekler.

Aloe Vera Juice

Aloe vera asırlardır iyileştirici ve saç dökülmesini önleyici özellikleriyle hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. Mesela aloe vera juice içmek saçlarınızı içten dışa besliyor ve dökülmeyi önlemeye yardımcı oluyor.

Ayrıca topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Böylece yaz sıcağından kuruyan saçlarınız derinlemesine nemlenecektir. Bunun en pratik yolu ise dökülme önleyici şampuanımız S’Hair. Çünkü benzersiz bitkisel nemlendirici kompleksinin içeriğinde aloe vera da bulunuyor.

Isıyla şekillendirmeye mesafe

Eğer saçınızı seviyorsanız ısıyla şekillendirmeyi rafa kaldırsanız iyi olur. Saçları sürekli ısı ile şekillendirme saçların incelmesine ve kırılmasına neden oluyor. Bu yüzden saç düzleştiriciler ve maşalar maksimum 180 derece ve daha az sıcaklıkta olmalıdır. Isıl işlemden asla vazgeçemem diyorsanız en azından öncesinde koruyucu sprey kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaynak:kadınvekadın

Etiketler :