2400 yıllık lahit mezardan altın çıktı

2400 yıllık lahit mezardan altın çıktı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan hiç açılmamış lahit mezarın içinden bir küp çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mezardan çıkan değerli eşyaları sosyal medya hesabından paylaştı.

Bodrum'da bir inşaat yapımı esnasında bulunan lahit mezar için yetkililer harekete geçerek inşaatı durdurdu. Ardından yapılan kurtarma çalışmalarında yaklaşık 2 bin 400 yıllık olduğu tahmin edilen lahit mezara ulaşıldı. Mezar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Tonlarca ağırlıktaki taşın kapağı vinç yardımıyla açıldığında kadın ve erkek olmak üzere 2 cesede rastlandı. Bunun yanı sıra bir de mezarın içerisinde küp çıktı.

mezar3.jpg

Mezarın içerisi çamurla kaplı olduğu için arkeologlar çamurun altın kısımlarından değerli eşyalara ulaştı. Lahit mezarın açılışını heyecanla izleyen Bakan Ersoy ise yakından takip ettiği lahit mezardan ilk çıkan değerli eşyaların fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Kısa bir açıklamayla fotoğrafları paylaşan Ersoy, “Bodrum'da M.Ö. 4’üncü yüzyıla tarihlenen 15 mezar ve çok sayıda eserle ilgili titizlikle çalışıyoruz. Bölgeyi geçici olarak kapatıyor ve eserleri koruyacak şekilde önlemlerimizi alıyoruz. Eserlerimizi Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde sergilemek için çalışmalarımız devam ediyor” notunu düştü.