Akla zarar bir tesadüf! Tarihin 28 yıl sonra tersten tekerrürü!

Akla zarar bir tesadüf! Tarihin 28 yıl sonra tersten tekerrürü!
1992-93 sezonundaki Beşiktaş-Galatasaray şampiyonluk yarışı bugüne benzerliğiyle dikkat çekti. O sezon son haftaya Galatasaray 2 averajla önde girmişti. Bu kez aynı farkla Beşiktaş önde.

Türk futbol tarihinin heyecanın üst düzeyde yaşandığı 1992-93 sezonunda yaşananlar Süper Lig'de son haftaya gelindiğinde tekrar konuşulmaya başlandı. 

Galatasaray ile Beşiktaş'ın 1992-93 sezonundaki şampiyonluk yarışı ile Süper Lig'de şu anda yaşanan şampiyonluk mücadelesi benzerlik gösteriyor. Aşağıda sıralanacak benzerlikler takımların yeri dışında neredeyse aynı tabloyu orta koyuyor. Şöyle ki... 

- 1992-93 sezonunun son haftasına Galatasaray ve Beşiktaş aynı puanda girdi. Tıpkı bugünkü gibi. 

- O sezon son hafta ikisinin de galip gelmesi durumunda şampiyonu genel gol averajı belirleyecekti. Bugün de öyle...

- O sezon son haftaya Galatasaray 2 averaj üstünlükle girdi; Bugün Beşiktaş 2 gol önde.

- Son hafta averajlar Beşiktaş daha farklı kazanır da eşitlenirse Galatasaray attığı gol avantajıyla şampiyon olacaktı. Bugün averajlar eşitlenirse bu kez Beşiktaş attığı gol fazlasıyla şampiyon olacak.   

- Açık örnek vermek gerekirse durum şu: Bu sezon iki takım da maçlarını kazanırsa Beşiktaş'ın 1 farklı galibiyetine karşı şampiyon olabilmek için Galatasaray'ın 4 farklı galibiyete imza atması gerekecek. 1992-93 yılında ise Galatasaray'ın 1 farklı galibiyetine karşı şampiyon olabilmek için Beşiktaş'ın 4 farklı galibiyete ihtiyacı vardı.  

Her 2 takımında 66 puanla bitirdiği ligin şampiyonluğunu averaj üstünlüğü belirledi. Galatasaray sezon sonunda artı 53 averaj ile Beşiktaş’ın 8 averaj artısı önünde ligi şampiyon tamamladı.

1992-1993 sezonununun son haftasında Galatasaray Ankara'da Ankaragücü'nü 8-0 yendi. Beşiktaş ise İstanbul'da Gençlerbirliği'ni 3-1 yenmesine rağmen ikinciliğe razı oldu. 

 

Etiketler :