Skandal iddia! Beşiktaş’ın 10 milyon doları nereye gitti? 

Skandal iddia! Beşiktaş’ın 10 milyon doları nereye gitti? 

İş insanı Atalay Demirbaş, Beşiktaş'ın Kuzu Grup’a ait olan Sea Pearl projesinden 5 milyon dolar değer biçilen gayrimenkul için 10 milyon dolar ödediğini iddia etti.

Attilla Türker'in Ajansspor'da 'Beşiktaş’ın 10 milyon doları nereye gitti? Tanıklı... Belgeli…' başlığıyla yayınlanan yazısından bir bölüm şöyle: 

İş insanı Atalay Demirbaş, Beşiktaş adına tüyler ürpertici bir iddia ortaya koydu.

Ne mi bu?

Söyleyeyim.

Tabii, Atalay Demirbaş’ın ağzından söylüyorum:

-“Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyesi Şafak Mahmutyazıcıoğlu, 3 Milyon 200 Bin Dolar menfaat sağlayabilmek için, Beşiktaş Kulübü’ne ait olan toplam 10 Milyon Dolar’lık çeki, Özen Kuzu adlı iş insanına verdi.”

****

HEM YAZDI VE İMZALADI, HEM DE KAMERAYA KONUŞTU

İzninizle şu noktayı hemen belirteyim. İş insanı Atalay Demirbaş, bu iddiasını yazılı hale getirdi, benim önümde altına imzasını attı. Ben ayrıca “Bu söylediklerinizi kameraya da almak istiyorum” dedim. Hemen kabul etti. Kameraya da çektim.

****

ATALAY DEMİRBAŞ: “ŞAFAK BEY OPERASYON YAPTI”

Mevzuya döneyim. Atalay Demirbaş aynen şunu söyledi: -“Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyesi Şafak Mahmutyazıcıoğlu, bir gayrimenkul alım satımı sırasında 3 milyon 200 Bin Dolar menfaat sağlayabilmek için, Beşiktaş Kulübü’nün 10 Milyon Dolar’lık çekini, Kuzu Grup A.Ş. CEO’su Özen Kuzu’ya verdi...”

****
DEMİRBAŞ: “ŞAFAK BEY ÇEKİ ELDEN TAKDİM ETTİ”

Şu vurguyu da yapayım. Atalay Demirbaş “Bu 10 Milyon Dolar’lık çeki, Şafak Mahmutyazıcıoğlu, bizzat benim gözümün önünde, Özen Kuzu’ya verdi” dedi.

DEMİRBAŞ: “5 MİLYON DOLAR’LIK GAYRİMENKUL İÇİN, 10 MİLYON DOLAR’LIK ÇEK VERİLDİ...”

Dediğim gibi, korkunç ötesi bir iddia bu. İş insanı Atalay Demirbaş şu hususları da öne sürdü:
-“Beşiktaş Kulübü yöneticileri, piyasaya olan borçlarını ödemek için, benden gayrimenkul bulmamı istediler. Benden alacakları gayrimenkulü, borçlu oldukları firmalara vereceklerdi. Nitekim ben de Kuzu Grup A.Ş ile görüşerek, Kuzu Grup’a ait olan Sea Pearl adlı projeden 5 Milyon Dolar’a gayrimenkul almayı taahhüt ettim. Bu 5 Milyon Dolar’ın üzerine ben 1 Milyon 800 Bin Dolar komisyonumu ekledikten sonra Beşiktaş yöneticileri ile görüştüm ve 6 Milyon 800 Bin Dolar’a Beşiktaş Kulübü’ne verebileceğimi söyledim. El sıkıştık...”

****

besiktas.jpg

DEMİRBAŞ: “FLORYA’DA BULUŞTUK”

Atalay Demirbaş devamını şöyle getirdi: -“Beşiktaş Kulübü yönetim kurulu üyesi Şafak Mahmutyazıcıoğlu bu 6 Milyon 800 Bin Dolar’ın üstüne kişisel menfaatleri doğrultusunda 3 Milyon 200 Bin Dolar daha ekledi. Özen Kuzu ile bu görüşmeyi Kuzu Grup’un Florya Sahil Yolu’nda bulunan merkez ofisinde yaptık. Bu doğrultuda Beşiktaş Kulübü’nün toplam 10 Milyon Dolar’lık sıralı çeki, bizzat benim gözümün önünde, Şafak Mahmutyazıcıoğlu tarafından, Özen Kuzu’ya verildi.”

Atalay Demirbaş, 10 Milyon Dolar tutarındaki bu sıralı çekin, o günkü kur üzerinden Türk Lirası olarak verildiğinin altını çizdi.

****

DEMİRBAŞ: “BENİ SAF DIŞI BIRAKTI...”

Demirbaş şunları da ifade etti: -“Ben, Kuzu Grup’a ait olan Sea Pearl projesinin satış hakları konusunda Kuzu Grup ile sözleşme imzaladım. Bu sözleşmede 20 Milyon Dolar’lık karşılıklı cezai müeyyide de vardı. Kuzu Grup’tan ben söz konusu gayrimenkulleri 5 Milyon Dolar’a almayı taahhüt ettim. Üzerine de 1 milyon 800 Bin Dolar tutarında kendi komisyonumu ilave ettim. Şafak Mahmutyazıcıoğlu benim bu 1 Milyon 800 Bin Dolar’ı mı vermemek için, yani bu parayı bile kendisi alabilmek için, Kuzu Grup ile görüşerek beni saf dışı bıraktı.”

****

DEMİRBAŞ: “5’ER 5’ER PAYLAŞILDI”

Haliyle ben “Atalay Bey, açık açık söylüyorsunuz ama ben yine de ısrarlı bir şekilde sormak istiyorum. Beşiktaş Kulübü’nün kasasından çıktığını öne sürdüğünüz toplam 10 Milyon Dolar’lık sıralı çek, her iki taraf arasında paylaşıldı mı, diyorsunuz... 5 Milyon Dolar’ı Kuzu Grup’un, 5 Milyon Dolar’ı da Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun mu oldu, diyorsunuz” şeklinde durumu aktardım.
Atalay Demirbaş “Aynen öyle diyorum. Beşiktaş Kulübü’ne ait olan toplam 10 Milyon Dolar’lık sıralı çek, 5’er Milyon Dolar olmak üzere taraflar arasında paylaşıldı” dedi.

DEMİRBAŞ: “MAĞDUR OLDUM...”

Atalay Demirbaş şunu da ekledi: -“Beni mağdur ettiler. Bu doğrultuda bu açıklamaları yapıyorum. Hukuki zeminde her şey ortaya çıkacak.”

DEMİRBAŞ: “BENİM KAZANCIMI BİLE KENDİLERİ BÖLÜŞMEK İSTEDİ”

Atalay Demirbaş yazılı metinde şu ifadeleri de kullandı: -“Ben 1 sene sonra çeklerin günü geldiğinde Kuzu Grup’tan parayı isteyince, Şafak Bey, ‘bu parayı neden Atalay’a yedirelim, biz yiyelim” diye düşündü herhalde. Biz paramızı isteyince, Şafak Bey, Özen Kuzu ile 1 sene sonra işin bozulduğunu bana söyledi. Benim kazancı kendileri bölüşmek istedi, bana çekleri geri aldığını söyledi.”

****

DEMİRBAŞ: “KUZU GRUP ZATEN ALACAĞINI ALIYOR.”

Haliyle ben, Atalay Demirbaş’a “bu iş bozulmuş olamaz mı” diye sordum. Demirbaş şu cevabı verdi: -“Bozulması için bir neden yok. Her şeyden önce Beşiktaş Kulübü’nün sıralı çekleri, Özen Kuzu’ya verildi. Sadece bu aşamada bile ortada korkunç bir rezalet var. Israrla söylediğim gibi, benim Beşiktaş Kulübü’ne 6 Milyon 800 Bin Dolar karşılığında pazarlamayı taahhüt ettiğim gayrimenkuller için, Beşiktaş Kulübü, Özen Kuzu’ya toplam 10 Milyon Dolar’lık çek verdi. Şafak Mahmutyazıcıoğlu 3 Milyon 200 Bin Dolar’lık menfaat peşinde koştu. Benim hakkım olan 1 Milyon 800 Bin Dolar da cabası... Yani, Şafak Bey toplamda 5 Milyon Dolar’ı cebe indirmek için bu süreci yürüttü. Bu şartlar altında, bu iş bozulur mu? Kuzu Grup zaten alacağını alıyor.”

****

DEMİRBAŞ: “ORMAN’’IN HABERİ VAR...”

Atalay Demirbaş’a “Fikret Orman tüm bu gelişmeleri biliyor mu” diye sordum.

“Elbette ki” yanıtını verdi.

Demirbaş, bu süreç sırasında tüm taraflar adına pek çok kişinin iş yaptığını söyledi. Bu kişilerin görevlerini bile sıraladı. Haliyle çok sayıda tanık olduğunu bildirdi.

****

DEMİRBAŞ: “ŞAFAK BEY SÜREKLİ YALAN SÖYLÜYOR...”

Hatırlanacağı üzere, Şafak Mahmutyazıcıoğlu bir süre önce benim bu çerçevedeki iddialarla ilgili olarak kaleme aldığım bir haber üzerine “Bahse konu haber başından sonuna kadar yalan” şeklinde yazılı bir açıklama yapmıştı.

Atalay Demirbaş’a bu durumu hatırlattım.

Demirbaş şu cevabı verdi:

“Asıl Şafak Bey baştan aşağı yalan söylüyor. Çok feci yalan söylüyor. Beşiktaş Kulübü bana kulübün borç listesini bile gönderdi. Elimde bulunuyor. Beşiktaş’la işim olmasa, Beşiktaş Kulübü bana bu borç listesini niye göndersin? Benim önümde Özen Kuzu’ya Beşiktaş’ın 10 Milyon Dolar tutarındaki çekini veren Şafak Bey, bu kadar yalanı sürekli olarak nasıl söyleyebiliyor, ben de inanamıyorum” dedi.

Hemen Atilla Türker olarak belirteyim. Atalay Demirbaş, elinde bulunan Beşiktaş Kulübü’nün bu borç listesini de bana verdi.

BUGÜN AÇIKLAMA YAPILACAK ELBET...

Beşiktaş Kulübü bugün bu konuyla ilgili haliyle bir açıklama yapar. Şafak Mahmutyazıcıoğlu da belki bir açıklama yapar. Takdir kendisinin... Kuzu Grup da bir açıklama yapabilir. Tabii, Kuzu Grup adına bu açıklamayı normal şartlar altında Şafak Mahmutyazıcıoğlu ya da arkadaşları hazırlayacaktır. Çünkü Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun kurucu ortağı bulunduğu Kültür Hukuk Bürosu, Kuzu Grup’a da danışmanlık hizmeti veriyor."

BELGELERİ YAYINLADI

Atilla Türker, yazısında Kuzu Grup ile Atalay Demirbaş’ın sahibi olduğu Demand arasında imzalanan sözleşme , Beşiktaş Kulübü CEO’su Gökhan Sarı tarafından Atalay Demirbaş’a gönderilen Beşiktaş Kulübü’nün alacak-verecek listesi ve Atalay Demirbaş’ın imzalı ifadesini de yazısında yayınladı.