U Dönüşü de Kurtaramadı! Cezaevine Gönderildi! Yumrukçu Başkan'dan Hakimin Karşısında Pişkin Savunma

Son Dakika: Hakem Meler'e yumrukla saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ve 2 kişi tutuklandı. Koca, Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

Hakem Halil Umut Meler'e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, hastanedeki tedavisinin ardından adliyeye sevk edilmişti; Faruk Koca ve 2 kişi tutuklandı, 3 kişi için de adli kontrol kararı verilerek serbest bırakıldı. 3 kişiye yurtdışı yasağı konuldu.

Ankaragücü Başkanı FarukKoca'nın da arasında bulunduğu 3 şüpheli, tutuklanmalarının ardından Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gönderildi.

faruk-koca.jpg

KAMU GÖREVLİSİNİ YARALAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç şu açıklamayı yaptı:

11/12/2023 tarihinde Ankaragücü-Çaykur Rizespor Trendyol Süper Lig müsabakası sonrası sahaya inerek maçın hakemine yönelik şiddet eylemine karışan tüm şüpheliler ile maç sonrası sahaya inen taraftarlar hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık ve Türk Ceza Kanunu’nca “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yaralama ve tehdit suçlarından” Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında,
Şüpheliler F. K., Ş. Y. Ş. ve K. Ç. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca alınan ifadelerini müteakip sevkedildiği Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak” suçundan tutuklanmıştır.

Görüntü analizlerinden maç bitiminde sahaya indikleri tespit edilen şüpheliler R. K., Ö.O.Ü, V.D. hakkında da 6222 S.Y. uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiştir.
Soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir.

İLK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Süper Lig'de dün akşam yapılan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e saldıran MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca ifadesinde, "Hakemin verdiği yanlış kararlar ve tahrik edici davranışlarından dolayı bu olay gelişmiştir. Amacım hakeme sözlü tepki gösterip yüzüne tükürmekti, bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat kırığa sebebiyet vermez. Benim attığım tokattan sonra hakem yaklaşık 5-10 saniye ayakta durdu. Daha sonra kendisini yere attı. Kalp rahatsızlığım bulunması sebebiyle beni olay yerinden hemen uzaklaştılar. Bunun dışında gerçekleşen hiçbir olaydan haberdar değilim. Söyleyeceklerim bu kadardır" diyerek kendini savundu" beyanında bulundu.

Faruk Koca'ya daha önce yaptığı "Kötü sonuçları olacak" açıklaması da soruldu. Koca'nın "Doğrudur, tekrar ederim" dediği öğrenildi.

'DEĞİP DEĞMEDİĞİNİ BİLMİYORUZ'

Diğer tutuklu sanıklar Kenan Çelikkaya ve Şahin Yunus Şahin de "Biz tekme attık değip değmediğini bilmiyoruz" dedi.

MAÇIN HAKEMLERİ DE İFADE VERDİ

Habertürk'ün aktardığı bilgilere göre maçın diğer hakemleri de ifade verdi. Ankara Batı Savcılığı, maçın hakemlerinin ifadesini aldı.

Hakemler, Faruk Koca'nın kendilerine yönelik bazı ifadeler kullandıklarını ve 'Sizi bitireceğim' dediğini iletti.

Faruk Koca, 'Sizi bitireceğim' gibi bir ifadesinin olmadığını savundu.

FUTBOLUN UTANÇ GECESİ

MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, maç bitiminin ardından Hakem Halil Umut Meler'e yumruk atmıştı.

Hakem Halil Umut Meler'e saldırı olayı ile ilgili Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın da aralarında bulunduğu toplam 6 kişi adliyeye sevk edilmişti.

Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında sahasında Çaykur Rizespor'u konuk eden Ankaragücü, uzatma dakikalarında yediği gol ile karşılaşmadan 1 puanla ayrıldı.

Maçın ardından hakem Halil Umut Meler ve yardımcılarının etrafında büyük bir kalabalık oluşurken, FIFA kokartlı Halil Umut Meler'e yönelik yumruklu bir saldırı gerçekleştirildi.

8lgrb2vcy-12.png

YUMRUĞU ATAN ANKARAGÜCÜ BAŞKANI ÇIKTI

Yaşanan hengamenin ardından Halil Umut Meler'e yönelik yumruklu saldırıyı gerçekleştiren ismin Ankaragücü Başkanı Faruk Koca olduğu anlaşıldı.

AKP'DE İKİ DÖNEM VEKİLLİK YAPTI, ERDOĞAN'IN YILLARCA EV SAHİBİYDİ

Maçın hakemi Halil Umut Meler'i yumruklayan Ankaragücü’nün başkanı Faruk Koca, iki dönem AKP milletvekili olarak görev yaptı. Koca, AKP'nin de kuruluşunda yer aldı. Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çevresindeki sayılı isimlerden biriydi.

whatsapp-image-2023-12-11-at-23-10-27.jpeg

Faruk Koca, aynı zamanda Erdoğan'ın 2014’te Cumhurbaşkanı seçilince taşındığı, 12 yıl boyunca Ankara'da oturduğu Keçiören’deki dairenin de sahibiydi.

Koca, 2006 yılında kilitli kaldığı arabada bayılan Erdoğan’ı balyozla camı kırarak kurtarmıştı.


YERE DÜŞÜNCE TEKMELEDİLER

Faruk Koca'nın yumruğu sonrası yere düşen Halil Umut Meler, Ankaragücü yetkilileri tarafından yerlerde tekmelendi.

whatsapp-image-2023-12-11-at-22-32-15.jpeg

Tekmelerden korunmak için suratını kapatan Meler'in yüzü, saldırı sonrasında tanınmayacak hale geldi.

whatsapp-image-2023-12-11-at-22-22-30.jpeg
TFF YÖNETİM KURULU OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

A Spor'un haberine göre; saldırının ardından Türkiye Futbol Federasyonu, olağanüstü toplanma kararı aldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının sonunda maçın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sporun ruhuna ve Türk futboluna asla yakışmayan bu görüntüleri sahalarımızda görmek istemiyoruz." ifadelerini kullanarak saldırıyı kınadı.

Etiketler :