Tunceli’de Sol ittifak ile DEM Tek Çatı Altında Seçimlere Girecek

Tunceli’de Sol ittifak ile DEM Tek Çatı Altında Seçimlere Girecek
Tunceli’de bir süredir Türkiye gündeminde tartışılan Dem Parti ile Sol İttifak içinde yer alan EMEK Partisi, SMF , TİP ve EÖC’sinin içinde yer aldığı sol ittifak bugün yaptıkları görüşmede ortak ittifak ile Seçimlere girmek kararı aldı.

FERİT DEMİR/TUNCELİ

31 Mart yerel seçimleri öncesi Tunceli’de DEM parti tek başına seçimlere gireceğini açıklamış buna karşın ise Sol ve sosyalist partiler ise DEM Parti ile yürüttükleri ittifak görüşmelerinde sonuç alamadıklarını bu nedenle kurdukları sol ittifak ile seçimlere gireceklerini açıklamışlardı. Sol- Sosyalist ittifak içinde yer alan EMEK Partisi, TİP, SMF( Sosyalist Meclisler Federasyonu ile EÖC(emek ve özgürlük cephesi) yaptıkları açıklamada ortak belediye başkan adayı çıkaracaklarını kamuoyuna duyurmuştu.

Türkiye’de birçok DEM Partili milletvekili ile aydın yaptıkları açıklamada Sol partilerin geçtiğimiz seçimlerde DEM ile ittifak yaparak milletvekillikleri çıkardıklarını Tunceli’de kurulan ittifakın DEM’e sicimi kaybettirmeyi hedeflediğini belirten sert açıklamalar yapmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde DEM Parti il eş başkanı Özcan Gürtüş Halk TV muhabirine yaptığı açıklamada DEM parti dışında ittifak kuran sol güçlerin asla böyle bir amaç gütmediğini ve ittifak görüşmelerinin devam ettiğini belirtmişti. Yine EMEK Partisi Temsilcisi Mustafa Taşkale’de yaptığı açıklamada ittifak yapmak için genel merkez düzeyinde görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.

İL MERKEZİNDE ÜÇLÜ YÖNETİM MODELİ HAYATA GEÇİRİLECEK

DEM Parti ile Sol-Sosyalist parti ve kurumların bugün saatler süren ittifak görüşmelerinde kent genelinde ortak ittifak kurularak seçimlere girilmesi kararı alındı. Yarın kamuoyuna açıklanması beklenen kararda Tunceli il merkezinde DEM Partisi çatısı altında seçimlere girilecek. Başkan Dem Parti’den seçilecek iki başkan yardımcısı ise EMEK Partisi ile SMF’Den aday gösterilecek kararlar 3’liü yönetim ile alınacak, belediye meclis ve il genel meclis üyeleri eşit gösterilecek.

İLÇELERDE SOL PARTİLER ADAY GÖSTERECEK

DEM Parti ile sol- Sosyalist parti ve kurumların yaptığı görüşmeler sonucunda Tunceli il merkezinde DEM Parti çatısı altında seçimlere girilecek, Mazgirt. Hozat ve Ovacık ilçelerinde ise SMF’nin göstereceği adaylar, Pertek ilçesinde ise EMEK Partisinin göstereceği adayın desteklenmesi kararı alınırken, Pülümür, Nazimiye ve Akpazar beldesinde ise DEM partinin adayının desteklenmesi kararı alındığı öğrenildi. Bütün ilçelerde hem belediye hem il genel meclisi üyelerinin ise eşit sayıda gösterilmesinin de kararlaştırıldığı öğrenildi. DEM Parti ve Sol –Sosyalist parti ve kurumlar Türkiye genelinde ilk uzlaşıyı ve İttifak’ı Tunceli’de hayata geçirmek için kendi aralarında anlaştı.