Özgür Özel, Halk TV Canlı Yayınında Açıkladı: Düşündük, Taşındık, Gecenin Üçünde Lütfü Savaş İle Devam Etme Kararı Aldık

CHP'de Hatay düğümü sonunda çözüldü, mevcut başkan Lütfü Savaş yeniden aday gösterildi. Peki uzun süren ve tartışmalara neden olan Hatay krizi nasıl çözüldü.? Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Düşündük, taşındık, gecenin 03:00'ünde verdiğimiz karar Lütfü Savaş ile devam etme yönünde oldu" dedi.

CHP'de Hatay adayının açıklanması süreci uzujn sürmüş ve tartışmalara neden olmuştu. 10 Ocak'ta CHP Hatay'da mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Ancak Savaş'a Hatay'da bir grup tarafından tepki geldi. Daha sonra geçtiğimiz pazar günü CHP'nin aday tanıtım toplantısında CHP, Hatay adayını anons etmedi, bu durum da adayın değişeceği iddialarına neden oldu. Geçtiğimiz Pazartesi günü CHP Genel Merkezi'nde hareketli saatler yaşandı. Lütfü Savaş ile Özgür Özel görüştü, istişareler uzun sürdü. Gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş isminde karar kıldığını resmen duyurdu.

Peki bu süreçte neler yaşandı? Lütfü Savaş isminde nasıl karar kılındı? Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, HalkTV'de İsmail Küçükkaya'nın canlı yayın konuğuydu. Aday belirleme süreci ile ilgili soruları yanıtladı.

Özel, şunları söyledi:
"Ben Hatay'da süreci kötü yönettiğimizi düşünmüyorum. Hatay yanlış yapamayacağımız bir yer. Hatay'ın travmasına anlayış gösteriyoruz. Hatay'ın duyguları var. Memleketim Manisa'da 1 anket yaptık, Hatay'da 5 anket yaptık. Her şeyi anketlere bağlamak da doğru değil ama Manisa'ya 1 heyet yolladık, İzmir'e 1 heyet yolladık, Hatay'a 3 farklı heyet yolladık. 4'üncüsünde hepsini Genel Merkez'de ağırladık Hatay Büyükşehir, Türkiye'de Hatay'ı aşan bir noktaya geldi. Kendisi de depremzede olan Belediye Başkanımız, depremin ilk günlerinde yaşadığı travma, bir mikrofona bir söz söylemiş, büyüdü bazı laflar. Hatay'da biz yüzde 20-30 arası oy alabiliyorken iki dönemdir Hatay'ı kazanan bir belediye başkanı var.

CHP'NİN GÖSTEREBİLECEĞİ EN İYİ ADAY

Yaptırdığımız anketlerde Lütfü Savaş CHP'nin gösterebileceği en iyi aday. Ama bir yandan da belediye başkan adayımızın değişmesi yönünde hem bütün Türkiye’de, sosyal medyada, 6 Şubat’ta Hatay’a gittik orada, bir takım talepler ve tepkiler var. İki karardan birini vereceksiniz, bir yanda Suzan Şahin, enkazın başında günlerce uykusuz ağlaya ağlaya bütün komşularını, hemşerilerini kurtarmaya çalıştığını görmüşüm, size iki kere konuşmuş, herhalde benle en az 5 kere konuşmuştur, mesajlar yazmıştır. ‘Aman yanlış yapmayın’ diyor, ‘Anket yapıyorsunuz Lütfü Savaş her partiden oy alıyor.’ Lütfü Savaş doğru aday gözüküyor ama başka bir tartışma var, en nihayetinde 10 Ocak günü Lütfü Savaş’ı adaylaştırdık.

üstünden geçen zamanda gördüğünüz tartışmalar oldu, en sonunda dedik ki son gün bir anket daha yapacağız, son gün bir anket yaptık, Lütfü Bey’i de davet ettik. Onun elindeki anketleri aldık, onun üstüne ne yaptık biliyor musunuz? Parti tarihinde ilk kez olan bir şeydir. Bütün ilçe belediye başkan adayları, bütün ilçe başkanları, il başkanı Hatay’la ilgili, gece 02.30’da milletvekilimiz Nermin Hanım’ın son kez fikrini aldım, aradım dedim ki, Nermin Hanım bu nasıl olur? Mehmet Güzelmansur orada. Bulunmayan bütün milletvekilleri, eski milletvekilleriyle. Gece 01.00’de telefonlaştık, aday adaylarıyla. Başka partilerle.

GECENİN ÜÇÜNDE KARAR VERDİK

Bir şey yapmamız lazım. Son gün baktık ve örgüt dedi ki, ankette Lütfü Savaş ve net. Eski milletvekilleri Lütfü Savaş, mevcut milletvekilleri bugünün doğrusu Lütfü Savaş, örgüt istisnasız bütün ilçe başkanları sağımda, bütün ilçe belediye başkan adayları ‘Bu seçimi Lütfü Bey ile alırız’ dedi. Lütfü bey de hem yapmış olduğu çalışmalardan hem de kendi taahhüdü ‘Ben 1 Nisan’da Hatay’ı AK Parti’ye bırakmayacağım, ben bu Hatay’ı kazanacağım, bundan emin olabilirsiniz’ dedi.

Düşündük, taşındık, gece 03.00’te verdiğimiz karar Lütfü Savaş ile devam etme yönünde oldu. Ben bu kararın bu kadar ince eleyip, sık dokunulmuş olmasını kötü süreç yönetimi olarak düşünmüyorum. Ben şunu yapabilirdim, ta Aralık ayında. Lütfü Savaş’ı ilan eder, geçersiniz. Bu bir yöntem. Ya da aday yapmazsınız geçersiniz. Aslında 10 Ocak’ta kapattık. Kararımızı verdik. 10 Ocak’ta ilan ettik Lütfü Savaş’ı...

LÜTFÜ SAVAŞ'I ADAY YAPMAYAYIM DA HATAY'I AKP Mİ ALSIN?

Hatay'ın kaderi, Hatay'ın muhalif seçmenlerinin elinde. AKP'yle CHP kafa kafaya yarışıyor. 10 puan muhalif partilerde oy var, 20'ye yakın da kararsız veya protesto seçmen var. Bu seçmen, seçimin kaderini belirleyecek.

Lütfü Savaş'ı aday yapmayayım da Hatay'ı AKP mi alsın? Lütfü Savaş kazanıyor seçimi. Hatay'da kazanmak ve Hatay'ı AKP'ye teslim etmemek için yaptım.

AĞLAYA AĞLAYA AHMET AKIN'I ÇEKTİK

Şu gerçeği görüyorum; neredeyse yüzde 20'lik kendiliğinden bir destekten mahrum olduğumuzu görüyorum. Ancak oy oranında da bir artış bekliyorum, elimizdeki belediyelerin tamamını tutmak ve üstüne yenilerini tutmak istiyoruz. İlk akla gelen Bursa.

Geçen seçimde Ahmet Akın adaydı ve kazanmaya gidiyordu. İYİ Parti Balıkesir'i istedi. Ağlaya ağlaya Ahmet Akın'ı çektik ve bir başkası konuldu. Bir başkası istedi ve onu koyduk. Hem seçimi kaybetti hem AK Parti'ye geçti.

Çok değer verdiğim, 'Ablam' dediğim sevgili Meral Akşener, siyaset ilişkisinin dışında yıllarca hep beraber çalıştık, bir gün şöyle bir söylemişti; Ahmet Akın saygılı bir şekilde duruyordu, bizi göstererek, 'Bunların hiçbirine bir borcum yok ama sana bir borcum var Ahmet, ben o borcu bir gün öderim' dedi. Ahmet kazandığı büyükşehiri ağlaya ağlaya bıraktı.

AKŞENER'E MESAJ

'Benim geçmişte Balıkesir'e ve genç arkadaşıma bir borcum vardı. Ben gereğini yapıyorum der mi', benim tanıdığım Meral Hanım der. Ben böyle bir şeyi Ahmet ve Balıkesir için bekliyorum. Balıkesir ve Ahmet'le helalleşme zamanı, bence sayın Genel Başkan bunu yapar.

İZMİR CHP’NİN AMİRAL GEMİSİ

İzmir, CHP’nin amiral gemisi olan bir yer. İzmir değişim istiyor. İzmir notu en kıt seçmen. Çünkü çok haklılar. Yıllardır partiyi sırtında taşıyor seçmen. İzmir bir değişim istiyordu, biz bunu gerçekleştirdik.

MAL VARLIĞINI AÇIKLAYACAK

(Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklaması) Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak."

Etiketler :