Erdoğan İşaret Verdi, YSK Boyun Eğdi! Hatay ve Ordu AKP'ye Bırakıldı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İYİ Parti'nin Ordu'da; CHP'nin ise Hatay ve İskenderun'da 'Tam Kanunsuzluk' gerekçesiyle yaptığı itirazı reddetti. YSK'nın kararından sadece birkaç saat önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Biz bitti demeden hiçbir şey bitmez" sözleri ve ardından Hatay ile ilgili açıklamaları gündem oldu.

Ahmet Yener, YSK'ye girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

CHP'nin Hatay, İYİ Parti'nin ise Ordu seçimleri için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle yaptığı itiraz başvurularının kurulda görüşülüp görüşülmeyeceğine ilişkin soruya Yener, "Bugün büyük ihtimalle görüşürüz." yanıtını verdi.

MAZBATA AKP'Lİ ADAYA VERİLECEK

Yener'in bu açıklamalarının ardından Ordu ve Hatay ile ilgili karar verildi. YSK İYİ Parti'nin Ordu seçimlerine ve CHP'nin Hatay ve İskenderun'a ilişkin tam kanunsuzluk gerekçesiyle yaptığı itirazı reddetti.

Ordu ve Hatay'da mazbatalar AKP'li adaylara verilecek.

ERDOĞAN: BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki grup toplantısında bugün açıklamalarda bulundu. Erdoğan, YSK'nın kararından sadece birkaç saat önce Hatay'daki seçim sonuçlarına da değindi.

"Hatay'a özel parantez açmak zorundayım" sözleriyle açıklamasına başlayan Erdoğan, şunları söyledi:

aa-20240417-34290452-34290448-cumhurbaskani-ve-ak-parti-genel-baskani-recep-tayyip-erdogan.jpg

"Hatay üzerinden sosyal fay hatlarımızla oynamaya kalktılar. 31 Mart seçimlerinde Hatay tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur. Ana muhalefet partisinin Hatay'ın iradesini gasp etme girişimleri son dakikaya kadar sürmüştür. Her yol denenmiş, 'Ölülere oy kullandırıldı' gibi pek çok yalan söylemiştir. CHP'nin milli irade hazımsızlığı ayyuka çıksa da YSK son noktayı koymuştur. Önümüzdeki dönemde şehri ziyaret ederek bizzat teşekkür edeceğiz."

Öte yandan Erdoğan, açıklamasında "Biz bitti demeden hiçbir şey bitmez" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN İŞARET VERDİ, YSK BOYUN EĞDİ"

ekran.png

CHP Genel Yardımcısı Gül Çiftci, kararı Halk TV'de yayınlanan Ekrem Açıkel ile Halkın Haberi'nde değerlendirdi.

Erdoğan'ın açıklamalarına değinen Çiftci, "YSK'nın toplantısında birkaç saat kala Erdoğan'ın beyanı tamamen YSK'yı kontrol altına almaktan başka bir şey olmadığı açıktır. Erdoğan işareti verdi, YSK bu baskıya boyun eğdi diyebiliriz. YSK Hatay'daki usulsüzlükleri Hatay iradesini yok sayarak talebimizi reddetmiştir. somut deliller var ölü seçmenler var. Yargı kurumu delilleri yok sayarak reddetti" dedi.

CHP'NİN ADANA VE ARDAHAN BAŞVURUSU DA REDDEDİLDİ

CHP'nin, Adana'nın Pozantı, Konya'nın Hadim ve Ardahan'ın Çıldır ilçelerindeki yerel seçimlerin iptali için yaptığı itiraz başvurularını reddetti.