Erdoğan'dan Van'daki mazbata kriziyle ilgili dikkat çeken çıkış

Erdoğan'dan Van'daki mazbata kriziyle ilgili dikkat çeken çıkış
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'daki mazbata krizine ilişkin önemli bir çıkış yaptı. Yaşanan mazbata krizine Erdoğan'ın nasıl baktığına ilişkin soru işaretleri de konuşmanın satır aralarında yanıtını bulmuş oldu.

İftar programında Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulunan Erdoğan, Van'da yaşanan mazbata krizine dikkat çekti.

Şiddet, kaos, eşkıyalık ve vandallığın hak arama yolu olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, devletin gerekli müdahaleleri yapacağını belirtti. Hiçbir medeni devletin bu tür eylemlere göz yummayacağını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin bir çadır devleti olmadığını ve milletin iradesine saygı duyulacağını ancak terör baronlarının baskılarına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, terörle mücadelenin demokratikleşme sürecinden ve ekonomik kalkınmadan ayrı düşünülemeyeceğini dile getirdi.

Erdoğan'ın konuşması şöyle:

"Birileri yine sokaklarımızı terörize etmeye kalkıştı. Emniyet güçlerimiz gerekli müdahalelerde bulunarak olayların büyümesini engellemişlerdir. Her kim şiddeti, kaosu, eşkıyalığı, vandallığı hak arama yolu olarak görürse yine karşısında devletimizin çelikten yumruğunu bulacaktır. Dünyanın hiçbir medeni devleti böyle bir şeye göz yummaz. Türkiye Cumhuriyeti de bir çadır devleti değildir, olmayacaktır. Milletin iradesine ve takdirine hiçbir şekilde hürmetsizlik etmeyiz ama Kandil'deki terör baronlarının da baskıyla vatandaşlarımıza musallat olmalarına, şehirlerimizin huzuruna ve barışına kast etmelerine, artık geçmişte kalan acıları insanımıza tekrar yaşatmalarına kesinlikle izin vermeyiz veremeyiz. Bu tarz teşebbüsler karşısında hukuk devletinin gereği neyse demokrasimiz neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan çekinmeyeceğiz. Tüm siyasi aktörlerden hukukun üstünlüğüne saygı göstermeyi bekliyoruz. Terörle mücadeleyi demokratikleşmeden, demokratikleşmeyi de ekonomiden bağımsız görmüyoruz."

Etiketler :