DEM Parti'nin Ankara Adayı Gültan Kışanak Kimdir?

DEM Parti'nin Ankara Adayı Gültan Kışanak Kimdir?
DEM Parti'nin Ankara adayı belli oldu. DEM PArti Ankara adayı olarak Gültan Kışanak'ı açıkladı. Gültan Kışanak'ın kim olduğu merak ediliyor. İşte Gültan Kışanak hakkında merak edilenler.

DEM Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak oldu. Kışanak, Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biri olarak biliniyor.

DEM Parti Ankara Büyükşehir Eş Başkan adayları Gülten Kışanak ve Öztürk Türkdoğan oldu.

Gültan Kışanak, 15 Haziran 1961'de Elâzığ'da doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Elazığ’da geçirdi; lise yıllarında Kürt siyasetiyle ilgilenmeye başladı.

gultan-kisanak1.jpg

Elazığ Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1978’de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü'ne girdi. 19 yaşında üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken gerçekleşen 12 Eylül darbesi öncesinde tutuklandı.

1980 ve 1982 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde yattı. Diyarbakır Zindanının ağır koşullarına bütün tutsaklarla birlikte tanıklık etti. Tutukluluğun ardından Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü tamamladı.

1991'de stajyer olarak girdiği Güneş gazetesinin ardından Yeni Ülke, Özgür Gündem ve Özgür Ülke gazetelerinde gazeteci, yazı işleri müdürü, yayın koordinatörü olarak her alanda, 2002 yılına kadar çalıştı. 1997 yılından itibaren kadın hareketi içinde yer aldı.

gultan-kisanak2.jpg

2004 yılından itibaren Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nin sosyal proje danışmanı olarak çalıştı. 2007 genel seçimlerinde yüzde onluk seçim barajını aşmak için kurulan Bin Umut Adayları içinde yer aldı ve Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) desteklediği 23. Dönem bağımsız Diyarbakır Milletvekili olarak meclise seçildi.

2009 yılında DTP’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) geçti ve Partinin eşbaşkanlığına seçildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Siirt'ten 24. Dönem Milletvekili seçildi.

gultan-kisanak.jpg

2014 Türkiye yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 30 Ekim 2016'da 'PKK üyesi olmak' iddiasıyla tutuklandı. Yerine, Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla kayyım olarak atandı.

Gültan Kışanak evli ve 1 çocuk annesi.

Etiketler :