Cumhurbaşkanı olma şartları nelerdir? Cumhurbaşkanı adayı nasıl olunur? Cumhurbaşkanlığı adayı için hangi belgeler isteniyor?

Cumhurbaşkanı olma şartları nelerdir? Cumhurbaşkanı adayı nasıl olunur? Cumhurbaşkanlığı adayı için hangi belgeler isteniyor?
Türkiye seçim için gün sayıyor. Son dakika haberine göre YSK, seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyen Murat Hakan Uzan, Cem Cengiz Uzan ve Hürrem Ayaz'ın başvurularını 'müracaatların bizzat Kurula yapılmadığı' gerekçesiyle reddetti, 9 başvuruda da eksik evrak olduğunu belirledi. Bu gelişmenin ardından 'Cumhurbaşkanı adayı olmak için şartlar neler?' sorusu araştırılıyor.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan isimler belli oldu. 14 Mayıs 2023'te Türkiye Cumhurbaşkanı'nı seçmek için sandık başına gidecek. Son dakika haberine göre Türkiye seçim için gün sayıyor. Son dakika haberine göre YSK, seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyen Murat Hakan Uzan, Cem Cengiz Uzan ve Hürrem Ayaz'ın başvurularını 'müracaatların bizzat Kurula yapılmadığı' gerekçesiyle reddetti, 9 başvuruda da eksik evrak olduğunu belirledi.

Bu gelişmenin ardından 'Cumhurbaşkanı adayı olmak için şartlar neler?' sorusu araştırılıyor. İşte Cumhurbaşkanı olma şartları nelerdir? Cumhurbaşkanı adayı nasıl olunur? 2023 Cumhurbaşkanı adayı isimleri...

Cumhurbaşkanı olma şartları nelerdir? Cumhurbaşkanı nasıl olunur?

>> Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.

>> Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.
Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilir.

>> Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

>> Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir.

>> İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, sadece Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir.

>> Seçimlerin tamamlanamaması halinde, yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının görevi devam eder.

Cumhurbaşkanlığı adayı için hangi belgeler isteniyor?

>> Aday gösterenlerin milletvekili olduğunu gösterir; kimlik belgesinin onaylı örneği veya TBMM Başkanlığından alınmış belge örneği,

>> Adayın, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı ve yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği,

>> Adayın imzasını içeren yazılı muvafakatı,

>> Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınan adli sicil ve arşiv kaydının aslı, arka fonu beyaz (arka fonda bayrak, resim, dini sembol olmayan) 6 vesikalık renkli fotoğrafları ile fotoğrafın yüksek çözünürlüklü elektronik ortamda hazırlanmış hali.