AKP-BBP arasında gerilim! Cumhur'da tansiyon yükseldi

AKP-BBP arasında gerilim! Cumhur'da tansiyon yükseldi
Seçim yarışı kızışıyor. Denizli'nin Baklan ilçesinin ardından Bozkurt'ta da AKP'den temayül yoklamasına katıldığı ortaya çıkan Büyük Birlik Partisi (BBP) Başkan Adayı Hamdi Cin'in adaylığı AKP'nin itirazları sonrası düşürüldü.

AKP Bozkurt İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen temayül yoklamasına katılan isimlerden olan Hamdi Cin, aday gösterilmeyince partisinden istifa ederek BBP Baklan Belediye Başkan Adayı oldu. AKP Baklan İlçe Başkanlığı, Baklan İlçe Seçim Kurulu’na bu adaylıkla ilgili olarak itirazda bulundu.

İlçe Seçim Kurulu, bu itirazı haklı bulunca, BBP konuyu İl Seçim Kurulu’na taşıdı. AKP'nin itirazını ret eden İl Seçim Kurulu, Hamdi Cin'in adaylığının geçerli olduğuna hükmetti.

1.jpg
Hamdi Cin

Yaşanan bu gelişmenin ardından AKP'nin talebi üzerine durumu değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu, Hamdi Cin'in adaylığını düşürdü.

YSK, benzer bir itirazın bulunduğu Baklan ilçesinde de BBP Belediye Başkan Adayı Nasuh Altuntaş'ın adaylığını düşürmüştü.

BAKLAN'DA DA BENZERİ YAŞANMIŞTI

AKP Baklan İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen temayül yoklamasına katılan isimlerden olan Nasuh Altuntaş, aday gösterilmeyince partisinden istifa ederek BBP Baklan Belediye Başkan Adayı oldu. AKP Baklan İlçe Başkanı Tamer Şen, Baklan İlçe Seçim Kurulu’na bu adaylıkla ilgili olarak itirazda bulundu. İlçe Seçim Kurulu, bu itirazı haklı bulunca, BBP konuyu İl Seçim Kurulu’na taşıdı. AKP’nin itirazını reddeden İl Seçim Kurulu, Nasuh Altuntaş’ın adaylığının geçerli olduğuna hükmetti.

nasuh-altuntas.jpeg
Nasuh Altuntaş

Yaşanan bu gelişmenin ardından AKP’nin talebi üzerine durumu değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu, Altuntaş’ın adaylığını düşürdü. YSK, İl Seçim Kurulu’nun kararını ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesi ile kaldırarak Altuntaş’ın adaylığının düşürülmesi yönünde karar verdi.