CHP'li Yavuzyılmaz Ortaya Çıkardı Bakanlık Kabul Etmedi!

CHP'li Yavuzyılmaz Ortaya Çıkardı Bakanlık Kabul Etmedi!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz'ın iki firmanın devlete olan özelleştirme borçlarının dolardan Türk lirasına (TL) çevrilip, taksitlendirilerek kamunun 18 milyar 655 milyon lira zarara uğratıldığı iddiası üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık iddiaları yalanladı.

HP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz'ın iki firmanın devlete olan özelleştirme borçlarının dolardan Türk lirasına (TL) çevrilip, taksitlendirilerek kamunun 18 milyar 655 milyon lira zarara uğratıldığı iddiasını sosyal medyadan duyurdu.

BAKANLIK İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Söz konusu iddiayı belgeleriyle paylaşan Yavuzyılmaz'a Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yalanlama geldi. İddiaları kabul etmeyen Bakanlık açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"CHP Zonguldak Milletvekili Sayın Deniz Yavuzyılmaz, yanlış bilgilerle sosyal medya hesabından kamuoyunu sürekli bir şekilde yanıltmaya devam etmektedir. 2017/13 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Dicle Enerji Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Yeniköy Kemerköy Elektrik Üre. ve Tic. A.Ş.'ye gönderilen resmi yazılara atıfta bulunarak, maksatlı bir şekilde yapılan işlemleri çarpıtmaktadır. Bu nedenle kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına daha önce defaatle yapılan açıklamaları tekrar etmek zaruri olmuştur.

TL'nin değerinin korunması ve kamu sözleşmelerinde standardizasyonun sağlanması amacıyla 683 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) kapsamındaki kamu kurumlarının yabancı para cinsinden yurt içi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarını, borçlunun talebi üzerine 2 Ocak 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz alış kurundan, 31 Aralık 2017 tarihine kadar TL olarak tahsil edebilmesine imkan sağlanmıştır. Bu doğrultuda, 28 Nisan 2017 tarihli ve 2017/13 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme sözleşmelerinden doğan ABD doları cinsinden taksit bedellerinin TL olarak ödenmesi mümkün kılınmıştır. Dolayısıyla ilgili mevzuat doğrultusunda başvuran tüm yatırımcılarla Hazine alacakları için uygulanan faiz oranı esas alınarak ek sözleşmeler yapılmıştır.

"SİYASİ SAİKLERLE..."

Tüm borçlulardan da bütün alacaklar o günün kurundan çevrilerek zamanında ve eksiksiz tahsil edilmiş ve herhangi bir kamu zararı oluşmamış ve bu işlemler Sayıştay denetiminden de geçmiştir. Ancak Sayın Vekilimiz, 2017 tarihli söz konusu TL'ye dönüşüm işlemlerini sanki bugün yeni yapılmış gibi bir algı oluşturmak istemekte ve tahsilatları tamamlanmış alacakları afaki şekilde 2024 yılı güncel döviz kurları ile yeniden hesaplamaya kalkmıştır. Sayın vekilin siyasi saiklerle yaptığı anlaşılan bu iddialara kamuoyunun itibar etmemesi önemle rica olunur" ifadelerine yer verildi.