CHP ve İYİ Parti, dokunulmazlıkların görüşüleceği komisyona katılmayacak

CHP ve İYİ Parti, dokunulmazlıkların görüşüleceği komisyona katılmayacak
CHP ve İYİ Parti, Ali Mahir Başarır ve Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlarının kaldırılmasının görüşüleceği TBMM Karma Komisyonu toplantısına katılmayacaklarını duyurdu.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, toplantısında CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın dokunulmazlarının kaldırılmasını görüşecek. Karma Komisyon Başkanı Yusuf Beyazıt, 11 Ocak Çarşamba günü saat 14.30'da komisyonu toplantıya çağırdı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu, toplantıya katılmayacaklarını duyurdu.

Özel, "Böyle bir toplantıya katılmayı; büyük bir hukuksuzluğu, eşitsizliği meşrulaştırmak olarak görüyoruz. 1700 tane dosya dururken bu dosyaların çekilip getirilmesinin açıklanması gerekiyor. Biz oradaki bir tiyatroya alet olmayız, parça olmayız. Saray mühendisliğini sahneye koysunlar. Onları birbirleriyle baş başa bırakıyoruz" dedi.

Dervişoğlu da açıklamasında, "İYİ Parti olarak yarın TBMM Karma Komisyonu'nda bulunmayacağız. Komisyonu ve komisyonun aldığı kararı meşru görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu 'Kaldırmazsanız namertsiniz' demişti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin dün gerçekleşen Meclis grup toplantısı konuşmasında, "Öyle bir noktaya geldik ki tehdit ediyorlar, dokunulmazlıklarınızı kaldırırız diyorlar. Komisyonu topluyorlar. Açıkça söylüyorum, bizim, CHP'li vekillerin, ben dahil dokunulmazlıklarını kaldırmazsanız namertsiniz. Biz kul hakkı yemedik ki korkalım. Düşüncelerimizden ötürü mü yargılamak istiyorsunuz, yargılayın. Yolsuzluk yapmadık ki korkalım. Sizler gibi değiliz. Biz alnı ak, tertemiz annemizin sütünü içtik. Bizi dokunulmazlıklarla tehdit edeceklerini sanıyorlar, parlamentonun geleneklerini ayaklar altına alıyorlar, korkmuyoruz" demişti.

Etiketler :