İYİ Parti AKP ile görüşecek mi?

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, AKP ve MHP tarafından hazırlanan anayasa değişikliği teklifi için AKP’den gelen görüşme talebini reddettiklerine açıkladı. Zorlu, “Sayın Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlığının Karma Komisyon’a getirildiği bir gün görüşme talebini bize getirmek, gerçekten kabul edilebilir ve etik bir anlayış değil’. Biz, bu sebeple böyle bir görüşmeyi yarın yapmama kararı aldık” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zorlu, AKP ve MHP tarafından hazırlanan anayasa değişikliği teklifi için ilişkin sorulan soruya şu yanıtı verdi:

“Bir; bu konu temel hak ve özgürlükler konusu, seçim sandığı gelmek üzereyken referandum tartışmasıyla milletimizin karşısına çıkarılmasın. İkincisi, bu konuda bir çerçeve oluştururken toplumun tümünü gözeten bir düzenleme yapmak zorundasınız. Bunu yaparken Cumhuriyet’in değerlerine, laiklik ilkesine ve birlikte yaşam irademize zarar vermeyecek bir metni, en azından hukuken ete kemiğe büründürme çabası içerisinde olmalısınız.

Sayın Genel Başkan’ımız bu iki madde çerçevesinde hassasiyetimizi Altılı Masa’ya götürdü ve orada değerlendirildi. Seçim tarihi tartışmaları yoğunlaştıkça AKP’nin bu anayasa değişikliğiyle ilgili hızı ve çabası da yoğunlaşacak gibi. Bize de bu konuda bir görüşme talebi geldi. Grup Başkanvekilimiz Sayın Müsavat Dervişoğlu, Sayın (Özlem) Zengin’e şöyle bir hassasiyetimizi iletti; ‘Sayın Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlığının Karma Komisyon’a getirildiği bir gün görüşme talebini bize getirmek, gerçekten kabul edilebilir ve etik bir anlayış değil’. Biz, bu sebeple böyle bir görüşmeyi yarın yapmama kararı aldık.

Önümüzdeki günlerde belli olacak

Zorlu, bir görüşmenin olup olmayacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını dile getirdi:

“Önümüzdeki günlerde bir görüşme yapıp yapmayacağımızı, birkaç gün içerisinde yetkili kurullarımızla Sayın Genel Başkan’ımız paylaşarak nihai bir görüşmenin önümüzdeki günlerde olup olmayacağını sizlerle, kamuoyuyla paylaşacağız. Bu arada, milletimizin bize ulaştırdığı talepler doğrultusunda bu anayasa metnine ilişkin kaygılarımızı gidermeye yönelik yeni bir metin çalışması tamamlandı. Bu da ileride kamuoyu ile paylaşma fırsatı buluruz.”

Kaynak:ANKA

Etiketler :