Araştırmacı Bekir Ağırdır Yerel Seçim Öncesi Erdoğan'ın Yeni Hamlesini Yazdı

Araştırmacı Bekir Ağırdır Yerel Seçim Öncesi Erdoğan'ın Yeni Hamlesini Yazdı
Araştırmacı Bekir Ağırdır, yerel seçim öncesi muhalefetin dağınıklığından yararlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek oyun kurucu olarak bir sağ blok oluşturmaya çalıştığını yazdı. Ağırdır’a göre, iktidar, Erdoğan öncülüğünde büyük sağ koalisyonu hedefliyor. Amaç tüm sağ, milliyetçi, muhafazakar partileri bir araya getirmek, CHP’yi, TİP’i ve DEM’i yalnız bırakmak.

Araştırmacı-yazar Bekir Ağırdır’ın Oksijen’de yayımlanan “Büyük sağ koalisyon; kutuplaşma yeni bir paradigmaya dönüşüyor” başlıklı yazısında 'iktidarın yeni hamlesini' yazdı. Ağırdır'a göre iktidar Erdoğan öncülüğünde büyük sağ koalisyonu hedeflemiş durumda. Ağırdır, yazısında bu durumun Türkiye'de büyük kutuplaşmaya neden olacağını yazdı.

bekir-agirdir.jpg

Yazıda yer alan ifadeler şöyle:

“Şimdi iktidarın yeni bir hamlesiyle karşı karşıyayız. İktidar Erdoğan öncülüğünde büyük sağ koalisyonu ya da konsolidasyonu hedeflemiş durumda. Yine iki eksen üzerindeki dört köşe metaforuna dönersek, amaç merkezde gibi görünseler de Türkler ve muhafazakarlar kümelerindeki tüm sağ, milliyetçi, muhafazakar partileri bir araya getirmek, modernlerin ve Kürtlerin bir kesiminin partileri olarak CHP’yi, TİP’i ve DEM’i yalnız bırakmak."

"TÜRKİYE İÇİN İYİ BİR ŞEY DEĞİL"

İktidar bunu başarmaya bugün daha yakın görünüyor. Bu durum Türkiye için yeni bir şey değil, daha önceki yıllarda da böylesi büyük kutuplaşma, cepheleşme sürecini yaşamıştık.

İktidarı oluşturan zihni koalisyon kendi dünya okuması, ülkeyi anlamlandırması ve siyasi çıkarı açısından yeni sağ koalisyonu gerekli görüyor. Daha önemlisi de mümkün görüyor. Muhalefetteki dağınıklık, amaçsızlık ve özellikle de CHP’deki savrulma ve çözülmenin sonucu bugün muhalefette gibi görünen CHP, TİP ve DEM dışındaki tüm partilerin kurumsal akıllarının ve örgütsel yapılarının iktidara doğru yönelmesini mümkün kılıyor.

kilicdaroglu.webp

"SEÇİM YENİLGİSİNİN TRAVMASI SAVRULMA ÜRETTİ"

Devletin bekasından ve güvenlik kaygısından yola çıkan, devletin geleneksel “makbul vatandaş” politikalarını dirilterek sahiplenen iktidarın bu bakışında muhalefetin sağ-muhafazakar-milliyetçi aktörleriyle daha kolay ittifak oluşturabilmesi mümkün görünüyor.

Bir yandan o aktörlerin genel seçimler öncesinde CHP ile oluşturdukları ittifak demokrasi hareketine dönüşemedi. Bu vahim hata yalnızca onların tercihleri nedeniyle değil CHP ve Kılıçdaroğlu’nun eksik ve hatalı liderliğiyle yaşandı. Seçim yenilgisinin travması ve birbirlerine öfke muhalefette müthiş bir savrulma ve dağılma üretmiş durumda.

dem.jpg

"DEM YENİDEN KÜRT MESELESİNE KİTLENMİŞ DURUMDA"

CHP’nin savrukluğu, DEM’in yeniden yalnızca Kürt meselesine kilitlenişi muhalefet için yerel seçimlerde yeni bir hizalanmayı imkansız kılıyor.

Üstelik bugünün muhalefetindeki sağ-muhafazakar-milliyetçi partilerin örgütsel kadroları da ağırlıklı olarak sağ siyasetçilerden oluşuyor. Beklenen, hayal edilen yeni yüzler o partilerden uzaklaşmış durumda."

Etiketler :