AKP'de 'Seçim Mağlubiyeti' Korkusu Yaratan 3 Nokta

AKP'de 'Seçim Mağlubiyeti' Korkusu Yaratan 3 Nokta
Ankara kulislerini iyi koklayan gazeteci Nuray Babacan, Gazete Pencere'deki bugünkü yazısında AKP içindeki endişeleri yazdı.

AKP'de yerel seçimlerin çantada keklik olarak görülmediği artık bir sır değil. Özellikle Ankara ve İstanbul'daki seçimin başa baş geçeçeceği konuşuluyor.

Nuray Babacan'ın kulis haberine göre AKP'de öne çıkan endişeler var. Babacan'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

ÜÇ SAPTAMA

AKP kulislerinde, ‘yeni hikaye yazamıyoruz’ özeleştirisi ise sürüp gidiyor. Yapılan değerlendirmeleri şu noktalarda toplamak mümkün;

1- İdeal adayları bulup çıkartamadık. Adayların yanlış belirlenmesinden çok, aday adaylarının yeterince iyi olmaması sorunu yaşadık. Güçlü ve dinamik isimler bulamadık. Her aday, diğerlerinden iyi olduğu için gösterildi.

2- Kampanyalarda vadettiklerimiz halka çok bildik ve tanıdık geliyor. Bunca seçimin ardından söylenecek yeni bir söz kalmadı. Zaten genel seçimlerden yeni çıktığımız için seçmene her şey bildik geliyor. İnandırıcılık sorunu yaşanıyor.

3- Muhalefete yönelik son seçimlerde kullanılan ‘teröristlerle iş birliği yapıyorlar’ algısı artık iş yapmıyor. Güvenlik ve savunma alanında atılan adımlar eskisi gibi coşku yaratmıyor, ekonomik krizin gölgesinde kalıyor. Türk astronot ve ilk savaş uçağı Kaan’ın yarattığı rüzgar ise bir yere kadar.