Türeci ve Şahin 'üçüncü doz' etkisini açıkladı: Enfekte olmayı tamamen engelleyecektir

BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, iki doz aşının ağır koronavirüs enfeksiyonlarını önlediğini belirtirken üçüncü doz aşıyla enfeksiyonun tamamen engellenebileceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2021 12:18
Türeci ve Şahin 'üçüncü doz' etkisini açıkladı: Enfekte olmayı tamamen engelleyecektir

BioNTech kurucuları, aşıların Delta varyantına ilişkin Kathimerini gazetesine konuştu. Türeci ve Şahin, salgında son duruma ilişkin, "Delta varyantı şu an dominant varyant konumunda. Laboratuvar çalışmalarından aşımızın bu varyantı nötralize ettiğini biliyoruz. Zamanla antikorun azalması nedeniyle üçüncü, hatırlatıcı doz gerekli oluyor ve böylece Delta varyantına karşı tam koruma sağlanıyor” diye konuştu.

'Üçüncü doz enfekte olmamayı sağlayacaktır'

Üçüncü doza ilişkin de açıklama yapan Türeci ve Şahin, “İkinci doz aşıyla ağır vakaların önlendiğini biliyoruz ancak üçüncü doz hiç enfekte olmamayı sağlayacaktır” dedi.

'Vücudu değiştirecek hiçbir durum yok'

mRNA aşıları ve aşıya ilişkin endişeler hakkında konuşan Türeci ve Şahin, “mRNA teknolojisi genom hücrelerini değiştirmiyor. Vücudu değiştirecek hiçbir durum yok. Klinik testlerimizde 40.000’den fazla insan aşılandı ve ayrıca dünyada da yüz milyonlarca insan aşılandı ve güvenlik verileri bize bunun güvenli olduğunu gösteriyor” dedi.

'Kanserin aşılarla tedavi olabileceğine inanıyorum'

Uğur Şahin, mRNA teknolojisi kullanılarak geliştirilecek kanser aşıları ile ilgili de umut verici konuştu. Şahin, “Bence yakında kanserin aşılar ile tedavi olabileceğine inanıyorum. Biz kök hücre ile 20 yıldan fazla zamandır çalışıyoruz ve bu teknoloji ile ilgili verilere de sahibiz. Dört yıl önce bir araştırma yayınladık ve melanoma hastaları ile ilgili çalışmalar yaptık. Şimdi de yüzlerce hastalarla deneme çalışmalarına başladık. Bu testlerin sonuçlarını ise gelecek yıl ya da 2023’te alacağız. Eğer bu sonuçlar pozitif çıkarsa, ilk kanser aşılarının onaylanması iki, üç veya dört yılda tamamlanabilir” dedi.

Şahin, kanserli tümörün çıkarıldığı hastalarda yüzde 30 ile yüzde 40’ının iki veya üç yıl içinde yeniden oluştuğuna ve büyüdüğüne dikkat çekerken, “Bu ciddi bir problem. Hastalar iyileşmiş oluyorlar fakat iki veya üç yıl içinde metastaz yapıyor. Bizim burada yapmak istediğimiz şey kanser hastalarının tekrar hastalanmasını engellemek” dedi.