TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Kırımlı: Aşılananlarla Covid hastaları aynı koridorlarda
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 29.03.2021 15:06

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Kırımlı: Aşılananlarla Covid hastaları aynı koridorlarda

Vaka sayıları 3 katı kadar arttığını ve üçüncü dalganın ikinci dalgadan daha büyük olduğunu belirten TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, aşılananlarla covid hastalarının aynı koridorlarda olmaya başladığını aktardı.

Can Coşkun'un sunumuyla Halk TV ekranlarında yayınlanan Haber Masası programına bağlanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, aile hekimliklerinde neler yaşandığına dair durum değerlendirmesi yaptı. 

Üçüncü dalga ikincide büyük 

Dr. Emrah Kırımlı'nın açıklamaları şöyle: 

"Maalesef vaka sayıları 3 katı kadar arttı. Bu artış sürüyor. Üçüncü dalgaların ikinci dalgalardan daha büyük olduğu, 70 binler 80 binler gibi sayılar anlamına geliyor.

Kırmızı, sarı, yeşil illerde değişlikler olduğu gibi, aşılama grupları da Bilim ve Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı sıralama değişti. B grubunda; öğretmenler ve gıda sektöründe çalışanlar aşılanacaktı. Onlar listemizde yok. Birden bire 60 yaşa geldi. Onlar B grubunun ikinci sırasındalar. Alınan kararlar da uygulanmıyor.

ekran-resmi-2021-03-29-14-48-30.png

Aile Hekimliği Merkezleri yetersiz

Ne yazık ki; aşılananlarla hastalar aynı koridorlarda olmaya başladılar. Biz Aile Hekimliği Kolu olarak, Aile Hekimliği Merkezleri'nin mekanlarının yetersiz olduğunu söylüyoruz, bunun için bir kampanya başlattık.  Bu risk bizim içim gerçekleşmiş durumda. 

65 yaş üzerinin ikinci dozlarını yazıyoruz. İnsanları bir yıldır kendilerini korudular. Biz de dikkat ettik. Hem 65 yaş üzeri hem 60 yaş üzeri aşılanıyor. Hastane randevuları kapatıldığı için hastalar bize geliyor. Bizim hala  mekan olarak ve insan olarak desteğimiz yok. 

Randevu meselesi 

Randevu sıkıntısı devam ediyor. Biz bir yandan covid hastalarımızı da takip ediyoruz. Evde semptom çıktığı zaman 112'yi arayıp kayıt oluşturmak lazım. Onlar 112'ye bile ulaşamıyorlar, bırakın 182'yi. Gerçekten kilitlenmiş durumda sistem.

Sağlık çalışanlarının eşlerinin aşılanması 

60 ve 65 yaş üstü eşleriyle birlikte aşılanırken, ne yazık ki biz sağlık çalışanlarının eşleri aşılanamıyor. Arkadaşlarımızın hasta olan eşleri oldu. Biz kendimiz risk yaşadığımı için evlerimizde sevdiğimiz insanların aşılanmasını istiyoruz. 

Sağlık Bakanlığı'nın bunu çözmesi gerekiyor. Ama 'Biz aşı getirdik siz olmadınız' diyecekler. Zatürre aşısında da böyle oldu." 

 

Sağlık