Sağlık Çalışanlarına Giyim 'Yardımcığı': 400 Liralık Önlük için 70 Lira!

Sağlık Çalışanlarına Giyim 'Yardımcığı': 400 Liralık Önlük için 70 Lira!
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yardım adı altındaki iki önlük bedeli hekimlere 70 TL olarak yatırıldı.Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan Çakmak, “Bir laboratuvar çalışanı önlüğünün fiyatı 400 TL. Fakat Sağlık Bakanlığı'nın biz arkadaşlara gönderdiği para 70 TL, aradaki farkı artık siz düşünün" dedi.

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun’da bir medikal mağazasına giderek, bir sağlık çalışanının giymesi gerektiği iş kıyafetlerinin güncel fiyatlarını öğrendi.

400 LİRALIK ÖNLÜK İÇİN 70 LİRA

Çakmak, bir laboratuvar çalışanı önlüğü fiyatının 400 TL olduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı'nın sağlık çalışanlarına önlük için 70 TL ödeme yaptığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sağlık çalışanları ve meslektaşlarım, biliyorsunuz her sene Aralık ayı itibariyle Sağlık Bakanlığı, biz sağlık çalışanı arkadaşlarımızın her meslek grubu için ayrı bir iş kıyafeti malzemesi, ayakkabısı, terliği ve üniformasıyla ilgili bir ödenek göndermektedir. Ama yıllardır anlatmaktan yorulduk bir türlü anlatamadık. Bir farkındalık yaratmak ve gerçek fiyatları görmek adına bugün Samsun’da çok önemli bir medikal firmasının içindeyiz. Laboratuvar çalışanı önlüğün fiyatı 400 TL. Şu gördüğünüz önlüğün güncel piyasa fiyatı 400 TL. Fakat Sağlık Bakanlığı'nın biz arkadaşlara gönderdiği para 70 TL, aradaki farkı artık siz düşünün. Hemşire arkadaşlarımızın kullanabileceği en düşük takımın fiyatı 700 TL. Ama bize gönderilen para 80 TL. Arkadaşımızın Sağlık Bakanlığı tarafından 80 TL karşılığında bu kıyafeti alıp giyip işinin başında olması bekleniyor. Gerisini size bırakıyorum. Hemşire arkadaşlarımızın giydiği ortalama terlik bin 200 TL. Gerisini siz düşününü arkadaşlar. "