Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 28.03.2021 20:53

Prof. Dr. Pala: Toplumsal bağışıklığı Sinovac ile sağlayamayız, diğer aşılar hemen gelmeli

Türk Tabipler Birliği Covid-19 izleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, aşılamanın hızlandırılması ve diğer marka aşıların bir an önce Türkiye'ye getirilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Tabipler Birliği Covid-19 izleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Özlem Gürses ile Hafta Sonu Ana Haber’e konuştu.

Prof. Dr. Kayıhan Pala şunları söyledi:

Son açıklanan verilere göre vakalar 30 binin üzerine çıktı Bunlar birkaç hafta öngördüğümüz rakamlar. Yeni bir kısıtlama olmazsa hasta ve ölüm sayılarında artış olabilir.

Yeni Kısıtlama yeni koşullar
Yeni bir kısıtlama derken kısıtlamanın koşullarını da konuşmak isterim.

Yerinde karardan önce kısıtlamaya girmek için kısıtlamadan kimsenin mağdur olmayacağı ekonomik, sosyal alt yapıların hazırlanması gerek. Bir sürü ülkede yapıldığı gibi… Bir karar verecekse çalışanların ve küçük esnafın etkilenmeyeceği koşulların sağlanması gerekli.


Hızlı aşılama
Bu tür ekonomik güç yoksa başka tedbirleri almamız gerek. Burada öncelikle hızlıca yüksek bir aşının ele alınması.

Her gün 1 milyon kişiyi aşılayacak kadar aşı elimizde olsaydı. Şu an 70 milyonun ikinci dozunu da yapmış olduğu bir noktaya gelseydik rahat bir nefes alabilirdik.


Sinovac aşısının koruma oranı
Sinovac şirketinin kendisi aşını hastalıktan genele olarak koruma oranını yüzde 50.65 olarak açıkladı. Açıp baksınlar Sinovac şirketinin sayfasına baksınlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün bu salgında kullanılabilecek sınır yüzde 50’ydi.

Sinovac’ın güçlü yanı
Sinovac’ın genel koruma oranı düşük ama Sinovac aşısının en güçlü yanı hastalığı ağır geçirmeyi engelleme oranı çok yüksek.  

Aşılamada ne yapmak gerek?
18 yaş altına dünyada bir aşılaması yapıldı. Toplumda yüzde 70’lik bağışıklığı yüzde 50.65 korumalı bir aşı ile sağlayamazsınız. Pfizer, Oxferd, Sputnik gibi koruma oranı yüksek aşıların kısa sürede Türkiye’ye getirilip bir an önce yapılması gerekiyor. 

İlgili Haberler
Sağlık