KKKA Vakaları Korkutuyor! Uzman Açıkladı, 300 Kişi Tedavi Görüyor!

KKKA Vakaları Korkutuyor! Uzman Açıkladı, 300 Kişi Tedavi Görüyor!
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının sıcak havalarla birlikte artış göstermesi halk arasında endişelere yol açıyor. Prof. Dr. İlhan Çetin, Türkiye'deki vaka oranını 300'e yaklaştığını söyledi ve alınabilecek tedbirleri açıkladı.

Son günlerde yaşanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığın artış göstermesi endişeleri tetikliyor. Geçtiğimiz günlerde Sivas'ta hastalıktan 3 kişi hayatını kaybederken Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin, Türkiye genelinde tedavi gören 300 kişinin var olduğunu belirtti.

"VAKA SAYILARI ARTABİLİR"

Ülke genelinde sıcak hava artışının vakaları arttırdığını açıklayan Çetin, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı bahar aylarının gelmesiyle başlar. Türkiye'de nisan ayı ile vakalar başlar ve artarak ekim ayına kadar devam eder. Haziran ve temmuz ayı genelde vakaların en fazla olduğu dönemdir. Ülkemizde genellikle ortalama olarak yıllık bin ila 1200 vaka oluyor." diyerek sonraki dönemlerde vaka sayılarında artış olacağının bilgisini verdi.

Yetkililerin tedbir alması gerektiğini vurgulayan Çetin, "Aldığımız bilgilere göre, Türkiye genelinde 270-300 civarında vakanın oluştuğunu biliyoruz. Bu yıl 750 ile bin civarında vakayla dönemi kapatacağımızı tahmin ediyoruz." dedi.

kirim-kongo-kanamali-atesi-hakkinda-bilinmeyenler-20180713085828.jpg

"KENE YAPIŞIRSA KENDİNİZ ÇIKARMAYIN"

Prof. Dr. Çetin, hastalığa yönelik alınabilecek tedbirleri sıraladı:

"KKKA hastalığı da tedbir alındığında önlenebilir bir hastalık. Bu nedenle tedbirli olmamız gerekiyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların sahada çalışırken üzerlerine kene yapışmaması için alacakları birtakım tedbirler var. Bunları mutlaka almaları gerekiyor. Eve gittiklerinde üzerlerini kontrol etmeleri gerek. Bizim üzerine basarak söylediğimiz bir diğer husus da, eğer üzerlerine kene yapışmışsa mutlaka kendileri çıkartmamalı. Hastane ortamında çıkarılmasının çok değerli olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim."

KURBAN ALIMINDA DİKKAT

66421-1.jpg

Kurban Bayramında da tedbir alınması gerektiğini ve hayvanların kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Çetin, "Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nden batıya doğru hayvan taşımacılığı ve satışı için gidildiğini biliyoruz. Bu noktada hayvanları götüren insanların mutlaka tedbir alması, hayvanlarını kontrol etmesi gerekiyor. Hayvan satın alan insanların da hayvanın üzerinde kene olup olmadığını kontrol ederek almaları gerekiyor. Bütün bunların yanı sıra kurban kesiminde de hasta hayvanların kanından eldeki açık yaralardan virüs girebiliyor. Bunun için de mutlaka eldiven kullanarak işlemlerin yapılmasını ve hijyene dikkat edilmesini önemseyip öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:DHA