Kabusun yeni adı ‘kraken’: Türkiye’de görüldü mü?

Kabusun yeni adı ‘kraken’: Türkiye’de görüldü mü?
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Covid-19 ile ilgili bilgi notu paylaştı. ‘Kraken’ adıyla bilinen ‘XBB.1.5’ varyantının Türkiye’de başlamış olabileceği belirtilen notta, “Pandemi bitmedi” denildi.

KLİMİK tarafından yapılan açıklamada koronavirüsün yeni varyantlar oluşturmayı sürdürdüğü dile getirildi.

Açıklamada salgının bittiği vurgulanarak, pandeminin bitmediğinin altı çizildi. Hala hastalığı geçirmemiş ve aşılanmamış çok sayıda insanın olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu hastalığı geçirerek ya da aşılanma yolu ile bağışıklık kazanmış durumda olmasına karşın, halen hastalığı geçirmemiş veya aşılanmamış çok sayıda insanın olması ve virüsün mutasyonlarla bağışıklıktan kaçabilme özelliği kazanabilmesi nedeniyle yeni varyantlar gelişmeye devam etmektedir.

Aşılı ve/veya hastalığı geçirmişlerde gelişen bağışıklık, yeni varyantlarla gelişen infeksiyonlarda ölüm ve ağır hastalık riskini belirgin olarak azaltsa da özellikle yeterli bağışıklık yanıtı geliştiremeyen çok yaşlı veya bağışıklığı baskılanmış kişilerde, her yeni varyantla olan infeksiyonlar, ağır hastalığa ve ölümlere neden olmaktadır.”

‘Mevsimsel özellik kazanmadı’

Koronavirüsün mevsimsel hastalık aşamasına geçilmediği kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

“Virüs halen hem yaz hem de kış aylarında etkili olmaya devam ettiği için henüz mevsimsel özellik kazanmış da görünmemektedir. Kalabalık nüfusuna ek olarak toplum bağışıklığı çok düşük olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde vaka sayıları hızla artmaktadır. Çin’in yanı sıra Güney Kore ve Japonya’da yüksek olgu sayılarının yeni ve daha bulaşıcı omikron alt varyantları veya omikron dışı varyantlar için uygun koşullar sağladığına dair endişeler artmaktadır.”

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :