DSÖ’den Avrupa’ya delta varyantı uyarısı: Avrupa'da tutunmak üzere, 60 yaş ve üstü korunmasız
Ekleme: | Güncelleme: 11.06.2021 17:47

DSÖ’den Avrupa’ya delta varyantı uyarısı: Avrupa'da tutunmak üzere, 60 yaş ve üstü korunmasız

DSÖ Avrupa direktörü Dr. Hans Kluge, ilk olarak Hindistan’da tespit edilen ve bulaşıcılığı yüksek olduğu açıklanan delta varyantı ile ilgili Avrupa ülkelerini uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge tarafından yapılan açıklamada, birçok ülkenin kısıtlamaları hafifletmesinin altını çizerek, delta varyantının Avrupa'da ‘tutunmak üzere’ olduğunu söyledi.

Aşılardan kaçıyor 

Delta varyantı olarak bilinen varyantın bazı aşılardan kaçabildiğine dair işaretler gösterdiğini belirten Kluge, özellikle 60 yaşın üzerindekiler olmak üzere birçok hassas popülasyonun korunmasız kaldığı konusunda uyarıda bulundu.

‘Daha önce bunu yaşadık' 

"Daha önce bunu yaşadık" diyen Kluge, “Geçen yaz boyunca vakalar genç yaş gruplarında kademeli olarak arttı ve daha sonra daha büyük yaş gruplarına geçerek yıkıcı bir etkide bulundu” ifadelerini kullandı.

'Bir daha bu hatayı yapmayalım'

Covid-19 vakalarındaki ani artışın nihayetinde 2020’nin sonlarında daha fazla can kaybına yol açtığını belirten Kluge, "Bir daha bu hatayı yapmayalım" şeklinde konuştu. 

'Bölgeyi korumak için yeterli olmaktan uzak'

Pandemi şartlarında seyahat edenlere akıllıca davranmaları gerektiğini belirten Avrupa Direktörü Kluge, aşı kapsamının “bölgeyi korumak için yeterli olmaktan uzak” olduğunu söyleyerek, kıta genelinde aşılama ve diğer halk sağlığı önlemlerinin artırılması çağrısında bulundu.

 

Sağlık