Çay, silah sayıldı: Arkadaşını korumak isteyen sağlıkçıya hapis cezası

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan sağlık memuru Bülent Akdemir, hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan hemşire arkadaşını korumaya çalıştığı sırada elindeki çayı saldırganların üzerine döktüğü gerekçesiyle hapis cezası aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Nisan 2021 16:57
Çay, silah sayıldı: Arkadaşını korumak isteyen sağlıkçıya hapis cezası

Bülent Akdemir'in hapis kararı kamu yararına çalıştırma cezasına çevrildi. Şu anda koronavirüs servisinde çalışan Akdemir, okul veya cezaevi gibi bir kamu kurumunda görevlendirilecek. Karara tepki gösteren Akdemir, “Darp edildim, hasta yakınları ve oradaki insanlar müdahale edip beni adamların elinden kurtardı. Aynı günün gecesi bu kişiler tarafından kaçırılmak istendim. Asıl saldırgan mahkemeye bile çıkmadı. Cezayı ben aldım” diye konuştu. 

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, kendisini silahla tehdit eden Ş.U. adlı kişinin mahkemeye bir türlü çıkarılmadığını belirten Akdemir, "İki darp raporum ve iş görmez raporum var. Bu kişiler kamera kaydına rağmen bir türlü mahkeme karşısına çıkarılamadılar. İki ayrı mahkeme görüldü. 2 bin lira para cezası aldılar. 4 yıl geçti ve sonuç alamadım. Olay sırasında bu kişilerin üzerine çay döküldüğü için hâkim de bu çay dökülme olayını silah olarak gördü, bana 100 gün hapis cezası kesti. Bu ceza kamu yararına çalıştırma cezasına çevrildi. Ben neticede bir kamu görevlisiyim, pandemide Covid servisinde çalışıyorum. Ama bir okul veya cezaevinde görevlendirileceğim muhtemelen" ifadelerini kullandı. 

Sosyal medyadan da karara tepki gösteren ve yaşadıklarını bir video ile anlatan Akdemir, büyük bir hukuksuzluk ve hak gaspı yaşadığını belirterek “Lütfen bana destek olun” çağrısında bulundu.