Aile hekimlerinin 2 günlük iş bırakma eylemi başladı

Aile hekimlerinin 2 günlük iş bırakma eylemi başladı
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ve sendikalar, iptalini istedikleri ‘ceza yönetmeliği’ne karşı 2 günlük iş bırakma eylemi yaptı. İstanbul’da yapılan eylem yapan hekimlerin Ankara’da da saat 14.00’te bir araya gelmeleri bekleniyor.

Birlik ve Dayanışma Sendikası öncülüğünde yapılan eyleme Türk Tabipler Birliği de destek verdi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylemde, yönetmelikte değişiklik yapılması talep edildi.

30 Haziran-1 Temmuz arası yapılacak iş bırakma eyleminde yapılan konuşmalarda “20 yıldır uyguladıkları sağlıkta dönüşüm programı sağlık çalışanlarının sağlığını ve haklarını sömürüme programına dönüştüğü için. Bilerek ve isteyerek önlem almayıp sağlıkta şiddeti körükledikleri için. Sağlıkta şiddeti tercih ettikleri için. Kışkırttıkları sağlık talepleri için. Bu grevi bakanlık yaptırıyor” denildi.

Kanunlarda caydırıcılık yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sıkça gündeme getirdiği, şiddeti engelleme amaçlı çıkarılan kanunların uygulamada herhangi bir caydırıcılığı olmadığına da dikkat çekilen açıklamada, bakanlığın mobbing yaptığı da öne sürüldü. Açıklamada, bakanlığın, hekimlere “5 dakikada muayene yap” diye direktif verdiği, buna uymayan hekimlere ise soruşturma açtığı öne sürüldü.

Eylemler devam edecek
Sendika açıklamasında “Taleplerimiz gerçekleştirilmediği sürece önümüzdeki aylarda da iş bırakma kararı alacağımızı üyelerimize ve kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :