5 ülke yabancı turistlere aşı vaad ediyor

Turizmin hareketlenmesiyle beraber, negatif PCR test sonucu ya da aşı belgesi isteyen ülkelerin yanı sıra bazı ülkeler turistlere Covid-19 aşısı vaad ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Temmuz 2021 11:37
5 ülke yabancı turistlere aşı vaad ediyor

Turizmin hareketlenmesiyle beraber, negatif PCR test sonucu ya da aşı belgesi isteyen ülkelerin yanı sıra bazı ülkeler turistlere Covid-19 aşısı vaad ediyor.

Euronews'dan Gizem Sade ve Shannon McDonagh'un haberine göre, seyahat planı olan turistlere şehir merkezlerinde aşı uygulayan ülkeleri açıkladı. Açıklamaya göre 5 ülke, ziyaretçilerine şehir merkezlerinde aşı olabilecekleri vaad ediyor

1. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde mayıs ayından bu yana ünlü Times Meydanı gibi mekanlara kurulan aşı merkezleriyle ziyaretçilere tek dozluk Johnson & Johnson aşısı uygulanıyor. 

Alaska Eyaleti'nde de turistler eyaletteki havaalanlarına ulaştıklarında Pfizer ya da Moderna aşılarından biriyle yine tek doz aşı yaptırabiliyor.

Ellerindeki fazla dozları turistlerle paylaşan diğer ABD eyaletleriyse Arizona, Florida, Louisiana ve Teksas.

2. Maldivler

Maldivlerde turizm yetkilileri ada nüfusunun tamamının aşılanmasının ardından "Ziyaret et, aşılan, tatil yap" programı uygulanacağını açıkladı.

Dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Maldivlerde halihazırda yetişkin nüfusun yalnızca yüzde 41'i aşılanmış durumda. Maldivlerin turistler için aşı teklifi bu yılın yaz sezonuna yetişemeyecek görünüyor, ancak gelecek yıl için umut vadediyor.

3. Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de haziran ayından itibaren turistler Pfizer ya da Sinopharm aşılarından birine erişebiliyor.

Aşı randevuları ülkenin Covid-19 mobil uygulamasına pasaport bilgileri girilerek alınıyor.

Endonezya, Bali

Endonezya'ya bağlı Bali adası, dünyanın popüler tatil destinasyonlarından biri. Balı yakın zamanda tatil paketlerine Covid-19 aşısını da eklemeyi planlıyor.

Endonezya'da halihazırda salgının başından bu yana en yüksek Covid-19 vaka sayısının görüldüğü bir dönemde. Bu nedenle turistlere Covid-19 aşısı sunulmaya başlanacak tarih henüz belirsizliğini koruyor.

Bu girişim hayata geçirildiğinde turistlerin AstraZeneca ya da Sinopharm aşılarını, tatil paketlerine eklenecek bir fiyatla yaptırabilmesi bekleniyor.

Rusya tek doz için 1200 ila 2200 euro istiyor

Rusya elindeki aşı stoğunu turislerden kâr elde etme fırsatı olarak kullanıyor. Ülkede turistlerden tek doz Sputnik V aşısı için 1200 ila 2200 euroluk (yaklaşık 12 bin ila 22 bin Türk Lirası) bir ücret alıyor.