Sağlık Bakanı Koca'dan aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Koca'dan aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'de koronavirüs salgınına ilişkin açıklama yaptı. Koca 6 ile ilişkin bilgileri paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bugün de İzmir'deki çalışmalarımızı tamamladık. Bölgedeki son durumu masaya yatırdık. İzmir'i merkez alarak Aydın, Muğla, Manisa, Uşak ve Denizli illerindeki mevcut durumu detaylı değerlendirdik. 

Son ay İzmir'de vaka sayımızda yüzde 42'ye varan son hafta ise artış oranı yüzde 10 oranında gerçekleşti. Aydın'da son 1 haftada 1 ay öncesine göre yüzde 5 düşüş var. Manisa'da stabil. Muğla'da da stabil. Denizli'de yüzde 60 oranında artış var. Uşak'ta da yüzde 40 artış var. İzmir'de erişkin doluluk yatak doluluk oranımız yüzde 46, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 75. Aydın'da yatak doluluk oranımız yüzde 42. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 63. Manisa'da  yatak doluluk oranımız yüzde 57. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66.  Muğla'da yatak doluluk oranımız yüzde yüzde 43. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 59.  Uşak'ta yatak doluluk oranımız yüzde 39. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 56.  Denizli yatak doluluk oranımız yüzde 46. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 68 Türkiye genelinde şu an 48,5 yoğun bakı doluluk oranımız yüzde 66.

Toplum sağlığını tehdit eden bir davranış da izolasyonda kalmaları gereken insanların toplum içine karışmasıdır. Toplumun sağlığı açısından bu kabul edilebilir bir durum değildir. Hasta olduğunu bildiğine rağmen toplu ulaşım araçlarına binmek, şehirlerarası yolculuk yapmak, topluma karışma vicdanlara sığmayacak bir davranıştır.

Ülkemiz Bilim Kurulumuzun da tavsiyeleriyle hastalığın tedavisinde erken ilaç tedavisiyle büyük bir başarı sürdürmektedir. Test sayımızın yüksek tutulması gibi çabalar çok etkili olmuştur. Bu hususta gayret gösteren sağlık çalışanlarına minnet borçluyuz.

Aşı denemeleriyle ilgili uygulaması başlamış olan 6 tane aşı çalışması var. Bu aşı çalışmalarının 2 tanesi için izin verildi. Rusya'nın ürettiği aşı denemesine izin verilecek. Vatandaşımız üzerinde aşılar deneniyor. 

Gündem