Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kısıtlamaların ardından AVM'de yerde yemek yiyenlerin görüntülerine ilişkin konuştu. Ceyhan, bulaş açısından çok riskli olduğunu ifade etti.

Son kısıtlamalar ile birlikte restoran ve AVM'lerdeki yemek bölümlerininde oturma yerlerinin kapanmasının ardından yemeklerini alan yurttaşların yere oturarak yemeklerini yedikleri görülmüştü. Bu duruma ilişkin konuşan  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "O görüntülerde görünen şey şu; tamamen mesafesiz ve maskelerini yemek yedikleri için çıkarıyorlar ve çok yakın mesafeden temas ediyorlar. Vatandaş demek ki neden bu yasağın çıktığını anlamamış. Onlar herhalde restoranda bir risk olduğunu düşünüyorlarmış. Dolayısıyla aldıkları şeyi bir arada yemenin risk oluşturduğunu anlamamışlar. Bazı yerlerde de restoranda çalışan birisi için de yer göstermek lazım. Açık alanda mesafenin sağlanacağı yerler oluşturmak lazım. Siz eğer insana çözüm göstermezseniz o bir şekilde yemek yemek zorunda" dedi.

Ceyhan, risklere dikkat çekti ve "Buradaki risk insanlar bir maskesini çıkarıyor yemek yerken, iki, 'maskenizi çıkardığınız zaman en az 2 metre mesafeniz olsun' diyoruz, öyle bir mesafenin olmadığını görüyoruz. İnsanlar 30-40 santimetre yakınlıkta yemek yiyorlar. Restoranda olsa hiç değilse sandalyeler arasında bir mesafe sağlanır. Dolayısıyla restoranlarda yemekten daha riskli hale gelmiş şimdi" dedi.

 

Etiketler :