Muhittin Böcek'in doktoru uyandığında ilk ne dediğini açıkladı

Muhittin Böcek'in doktoru uyandığında ilk ne dediğini açıkladı

Prof. Dr. Murat Yılmaz başkanlığındaki 30 hemşire ve sağlık personeli, 8 doktor, 3 uzmandan oluşan ekibin uzun uğraşı sonucu Covid-19'u yenerek tekrar ayağa kalkan Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, önümüzdeki günlerde taburcu olacak.

Prof. Dr. Murat Yılmaz başkanlığındaki 30 hemşire ve sağlık personeli, 8 doktor, 3 uzmandan oluşan ekibin uzun uğraşı sonucu Covid-19'u yenerek tekrar ayağa kalkan Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, taburcu olacak. Böcek'in hastaneye geldiğinde akut akciğer hasarının ileri safhada olduğunu söyleyen Yılmaz, "Nefes alamıyordu, tamamıyla suni solunum cihazındaydı. Astım, diyabet ve hipertansiyonu vardı. Kronik hastalıkları Covid-19'un ağır seyretmesine neden oldu" dedi.

Ekip olarak biz de duygulandık kendisi de duygulandı

Başkan Böcek'in yoğun bakımdaki hareketlerini sürekli gözlemlediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“İlk haftada anlamlı şekilde uyanmasını gördük. Yeni bir hastanede, yeni bir yoğun bakımda olduğunu, sakin olması gerektiğini, her şeyin yolunda olduğunu, bu süreci sorunsuz atlatacağımızı sürekli ona söyledik. Tüm hastalara böyle yapıyoruz. Yaptığımız her işlemi hastaya söyledik, bilgilendirdik. Boğazındaki trakeostomi dediğimiz kanalı kapatıp, sesini ilk duyduğumuzda söylediği şey 'çok teşekkürler, sizi seviyorum' oldu. Hepimiz duygulandık, sevinçten ağladık çünkü emeğinizin karşılığını almak çok güzel bir duygu. Ekip olarak biz de duygulandık kendisi de duygulandı. Hastanızdan bu teşekkürü duymak çok güzeldi.”

Muhittin Böcek'in, gördüğü en azimli hastalardan olduğunu ifade eden Yılmaz, "Muhittin Bey kendi ihtiyaçlarını giderebiliyor, öz bakımını karşılıyor. Oldukça sağlıklı, yemeğini yiyor, tekerleklik sandalyesinde, yatağında oturuyor. Bir ayağa kalkma süreci var, aslında ayağa da kalkıyor ama bundan sonrası fizik tedavinin işi, kısa sürede onu da atlatacağını düşünüyorum" dedi.

‘Tarhana çorbası ve köfte istedi’

"Kendisine tarhana mı mercimek mi yoksa ezogelin çorbası mı istersiniz? Döner mi köfte mi istersiniz?' diye sorduğunu söyleyen doktor Yılmaz "Ağızdan beslenmeye başladığında tarhana çorbası içip, köfte yemişti" ifaddelerini kullandı.

Covid-19'u tamamen atlatmış durumda

Böcek'in normal servise ev tipi ventilatör (yapay solunum cihazı) çıktığını aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Muhittin Bey hiçbir şeye ihtiyacı olmadan hayatını idame ettirebilecek her şeye sahip. Birkaç gün içinde rahatlıkla taburcu olabilir. Taburculuk işini kendisine bıraktık. Uzunca süredir hastanede olduğu için güvende hissetmek istiyor. Tamamen negatife döndü, şu anda aşılanmış bir vatandaştan hiçbir farkı yok. Covid-19'u tamamen atlatmış durumda. Akciğer sorunları kalmadı, tansiyonu normal, yemeğini kendisi yiyebiliyor. Ufak tefek fizik tedaviyle destekleyerek, bunu atlatacağını düşünüyoruz."

Gündem