Metin Gürcan: Türkiye masada etkisiz eleman haline geldi

Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerçekleştirilen anlaşmayı güvenlik analisti Metin Gürcan ve siyaset bilimci Arif Keskin değerlendirdi. Keskin, anlaşmada belirsiz noktalar olduğuna değinirken Gürcan "Türkiye masada etkisiz eleman haline geldi" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Kasım 2020 14:01
Metin Gürcan: Türkiye masada etkisiz eleman haline geldi

Güvenlik analisti Metin Gürcan ve siyaset bilimci Arif Keskin Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk oldu. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkes anlaşmasını değerlendiren Keskin ve Gürcan Türkiye'nin masada ve sahadaki rolüne yönelik yorumlarda da bulundu.

"Karabağ statüsünü kaybetti"

Metin Gürcan sahadaki başarıların stratejik olarak masaya nasıl taşındığını önemine değinerek, "Türkiye masada dışlanmış görünüyor, anlaşma metninde Türkiye'nin anlaşmada olduğuna dair bir kanıt yok" dedi. Masada kazananlar ile sahada kazananların farklı olduğunun altını çizen Gürcan, Rusya ve Azerbaycan'ın masada kazandığını belirtti. Türkiye'nin bu noktada bir etkisiz eleman haline geldiğini söyleyen Gürcan, Karabağ'ın otonom statüsünü kaybetmesinin diplomatik açıdan bir kayıp olduğunu ifade etti. Ermenistan ordusunun da yıpratılarak Rusya'ya bağımlı hale getirildiğini söyledi. 

"Laçın koridoru önemli bir problemdir"

Siyaset bilimci Arif Keskin anlaşmada birçok noktanın belirsiz oluşuna değindi. "Kimin ne kadar nerede kazandığını anlaşmaya bakınca göremiyoruz" diyen Keskin, Karabağ'ın statüsünü kaybettiğine değindi.  Keskin, Rusların bir barış gücü olarak Azerbaycan'da bulunmasının neleri değiştireceğinin belirsiz kaldığını söyledi. "Laçin koridoru önemli bir problemdir" diyen Keskin, orada kimin yasalarının geçerli olacağı konusunun netleşmemiş olmasının önemine değindi.