Mahkeme karar verdi: Görüntüler çıkarılmazsa Ahmet Kaya filmi yayınlanmayacak

Mahkeme karar verdi: Görüntüler çıkarılmazsa Ahmet Kaya filmi yayınlanmayacak

Fransa'da yaşamını yitiren Ahmet Kaya'nın ailesi başvurdu, mahkeme kararını verdi. "Son şarkı" filminden, Ahmet Kaya'nın bazı içerikleri çıkarılmazsa film yayınlanmayacak.

Fransa’da 21 yıl önce yaşamını yitiren Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ve iki kızının başvurusu üzerine mahkeme, vizyona girmek üzere olan ‘Son Şarkı’ filminden Ahmet Kaya’nın gerçek görüntülerinin ve dört eserinin çıkarılmasına karar verdi.

Aile mahkemeden görüntülerin kaldırılmasını talep etti

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, dava dilekçesinde, “Filmin yayınlanması halinde Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, kızları Turaç Melis Kaya ve Çiğdem Öztürk ileride telafisi imkânsız maddi ve manevi zarara uğrayacaktır” denildi.

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda Ahmet Kaya’nın gerçek görüntüleri ile 'Ağladıkça', 'Beni Buralarda Arama Anne', 'Müjgan’la Biz Ağlaşırdık' ve 'Vay Anam' adlı eserlerinin filmde kullanıldığı belirtildi. Tedbir kararını açıklayan mahkeme, Kaya’ya ait görüntüler ile dört eserin filmden çıkarılmasına karar verdi.

Mahkeme, içerikler kaldırılmazsa "Son Şarkı'nın" gösterime girmesinin durdurulmasını hükmetti

“Yapılanlar Ahmet Kaya’nın vahşi bir sömürüsünden ibaret" diyen Gülten Kaya 'İki gözüm Ahmet' filmine de tepki göstermişti. Gülten Kaya, “Ahmet Kaya ile hayatında fiilen ve düşünsel olarak tek bir kez bile yan yana gelmemiş bir takım insanlar bu filmi ve filmleri yapmaya çalışıyorlar. Bunların benim gözümdeki tanımı kifayetsiz muhterislerdir” dedi.