Denizin altından 900 yıllık Haçlı kılıcı çıktı

İsrail'in Hayfa şehrinin kuzeyinde bulunan Atlit Kasabası'nda geçtiğimiz Cumartesi günü şnorkel ile dalış yapan bir kişi 900 yıllık olduğu düşünülen Haçlı kılıcı buldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2021 18:11
Denizin altından 900 yıllık Haçlı kılıcı çıktı

İsrail Antikalar Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Shlomi Katzin isimli amatör dalgıcın ülkenin kuzeyinde Akdeniz kıyısında yaptığı dalış sırasında Haçlılardan kaldığı tahmin edilen bir kılıca rastladığı belirtildi.

adsiz-tasarim-2021-10-19t153055-344.png

Antik taş ve demirden çapalar, çanak çömlek parçalarının yanı sıra büyük bir kılıç bulan Katzin, "Sizi zamanda geriye şövalyelerin, zırhların ve kılıçların olduğu başka bir çağa götüren böylesine kişisel bir nesneyle karşılaşmak heyecan verici" açıklamasında bulundu.

İsrail Kültür ve Spor Bakanlığı'nın resmi sitesinde yer alan habere göre, dalgıç Katzin kılıcı alarak denizden ayrılmasının ardından Kuzey Hırsızlık Önleme Birimi Müfettişliğini aradı. Söz konusu eser İsrail Eski Eserler Kurumu'na rapor edilmesinin ardından devlet hazinesine teslim edildi.

Yüzeyi deniz kabuklarıyla kaplanan 1 metre uzunluğundaki kılıcın yaklaşık 900 yıllık olduğunun tahmin edildiği ve temizlenip restore edildikten sonra sergileneceği kaydedildi.

adsiz-tasarim-2021-10-19t144903-075.png

'Kılıç bir Haçlı şövalyesine ait gibi görünüyor'

Eski Eserler Kurumu'nun soygun önleme birimi müfettişi Nir Distelfeld konuya ilişkin, "Mükemmel durumda korunan kılıç, güzel ve nadir bir buluntu. Bir Haçlı şövalyesine ait gibi görünüyor. Böyle kişisel bir eserle karşılaşmak heyecan verici" dedi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı