Chloé Zhao, Oscar kazanan ilk Asya kökenli kadın yönetmen oldu

Chloé Zhao, Oscar kazanan ilk Asya kökenli kadın yönetmen oldu

2021 Oscar Ödül Töreni (93. Akademi Ödülleri) bu yıl dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Törene üç ödül alan Nomadland damga vururken, filmin yönetmeni Chloé Zhao, Oscar ödülü kazanan ilk Asya kökenli kadın yönetmen olarak tarihe geçti

31 Mart 1982 yılında Çin'in Pekin kentinde doğan Zhao, İngiltere'de eğitimini tamamladı. Şu an ABD'de yaşayan Zhao'un, son filmi Nomadland'ın dışında iki filmi daha var. Zhao'nun yönettiği son filmi Nomadland, En İyi Film ödülünü aldı.

Zhao, üç filminde de genellikle profesyonel olmayan oyuncular oynatırken, Amerika'nın batısında, toplumun kıyısında yaşayan karakterleri konu edinmişti. Nomadland'in hikayesi Frances McDormand'in canlandırdığı ve ABD'nin batısında karavanıyla göçebe olarak yaşamını sürdüren, geçici işlerle para kazanan ve yol boyunca kendi gibi göçebe insanlarla tanışan Fern isimli kadın karakter etrafında şekilleniyor. 

Ödülün ardından konuşma yapan Zhao, ''Son zamanlarda, sorunlarla karşılaştığımda nasıl baş ettiğimi düşünüyorum hep. Sanırım çocukluğumda öğrendiğim bir şeye dayanıyor bu. Çin'de büyürken, babam ve ben bir oyun oynardık. Klasik Çin şiirlerini ve metinlerini ezberler, birlikte onları tekrarlar, birbirimizin cümlelerini tamamlardık. 'Üç Karakterli Klasikler'i hala hatırlıyorum. 'İnsanlar doğduğunda özü itibarıyla iyidirler.' Bu sözler çocukken beni çok etkilemişti ve bugün hala buna inanıyorum. Bazen sanki tersi doğruymuş gibi görünse de, nerede olursa olsun karşılaştığım insanlarda hep iyi bir şey buldum'' dedi.

Ödül Çin'de nasıl karşılandı?

 

Zhao'nun Çin ile inişli çıkışlı bir ilişkisi oldu. 2013'teki bir mülakatta ülkesiyle ilgili kullandığı "yalanlar her yerde" ifadesi gündeme getirildi. Zhao, "Çocukken öğrendiğim birçok bilgi doğru değildi; bu yüzden aileme ve kökenime karşı isyankar oldum" diyordu.

Ancak Oscar ödülü almasının ardından Pazartesi günü Çin blog platformu Weibo'da, Zhao ile ilgili "Çin'in ışığı" türünden övgü dolu ifadelere rastlandı.

Çinli yetkililerin sosyal medyada Nomadland ile ilgili paylaşımları sınırlandırmak istediğine dair haberlerden söz ediliyor. Ülkede filmin gösterime girip girmeyeceği henüz bilinmiyor.