"Keşke sağlıkçı yerine ayçiçek yağı olsaydık, yüzde 60 zam gelirdi”

"Keşke sağlıkçı yerine ayçiçek yağı olsaydık, yüzde 60 zam gelirdi”

Diyarbakır'da düşük maaş zamlarını protesto eden sağlık emekçileri, "Keşke sağlıkçı yerine ayçiçek yağı olsaydık, yüzde 60 zam gelirdi” dedi.

Diyarbakır’da sağlık çalışanları maaş zamlarını protesto etti. Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimliği önünde toplanan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi sağlıkçılar, düşük zamlara tepki gösterdi.

Basın açıklamasını, sağlıkçılar adına SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldık Ok Orak okudu. Orak, salgında sağlıkçıların en ön saflarda olduğuna dikkat çekerek “Buna karşın emeklerin maddi ve manevi karşılığını alamadık” diye konuştu.

Orak şöyle devam etti:

Pandemi döneminde bize verilen hiçbir vaat yerine getirilmedi. Memur maaş zammında da gördük ki biz memurlar ve sağlıkçılar yoksulluk sınırı altında yaşamaya devam edeceğiz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bizim karnımızı alkışlar ve ‘Sağlıkçılar çok yaşasın’ cümleleri doyurmuyor

Açıklamanın ardından 15 dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren sağlıkçıların taşıdıkları dövizler de dikkat çekti. O dövizlerden birinde “Keşke sağlıkçı yerine ayçiçek yağı olsaydık, yüzde 60 zam gelirdi” ifadeleri yer aldı.

Emek