"İktidar, 65 yaş üstüne getirdiği haksız kısıtlamaların bedelini sandıkta ödeyecek"

"İktidar, 65 yaş üstüne getirdiği haksız kısıtlamaların bedelini sandıkta ödeyecek"
Rahmi Turan, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 65 yaş ve üstüne getirilen kısıtlamalara ilişkin yazdı.

Sözcü yazarı Rahmi Turan, bugünkü yazısında, "Bu iktidar, 65 yaş üstüne getirdiği haksız kısıtlamaların bedelini sandıkta ağır ödeyecek" görüşünü savundu.

65 yaş ve üstü için “AKP iktidarının Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu tarafından dışlanıp ikinci sınıf insan gibi görüldü!" ifadesini kullanan Turan şöyle dedi: " “Oturun oturduğunuz yerde, yaşadığınıza bile şükredin!” dediler. Bana yoğun olarak gelen mesajlardan, 65 yaş üstünün sıkıntılarını ve tepkilerini ölçebiliyorum. Hafta arasında sadece saat 10.00 ile 13.00 arasında sokağa çıkma izni verilen, toplu taşıma araçlarına binmeleri yasaklanan yaşlılar, hafta sonlarında tamamen hapsedildiler. Peki, bunların bakkal, market gibi ihtiyaçları nasıl karşılanacak? Ekmeklerini, gazetelerini nasıl alacaklar? Hafta arasında doktor, eczane, hastane gibi ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar? Yaşılar toplu taşıma araçlarına binemeyecekler, ceplerinde para yoksa (ki çoğunun yok) taksi de tutamayacaklar. Ee, doktora, hastaneye kilometrelerce yürüyerek mi gidecekler?"

Turan şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu bu kararları alırken, 65 yaş üstünü zorunlu hiçbir ihtiyacı olmayan, ot gibi yaşayan insanlar gibi gördüler maalesef!

Dünyada böyle düşüncesizlik yalnız ülkemizde oluyor! Başka hiçbir yerde bu tür uygulama yok! Yalnız Avrupa'da değil, Afganistan'da, Kongo'da bile… 65 yaş üstüne yapılanlar Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı ama ülkemizde yasalara da saygı yok!

Böyle ilkel zihniyetin, salgını önlemesi bir mucize olur! Tanrı yardımcımız olsun!"

Etiketler :