Hakan Atilla istifa etti

Hakan Atilla istifa etti

Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla istifa etti. Kendi isteğiyle istifa ettiğini vurgulayan Atilla, herhangi bir görev beklentisi bulunmadığını ifade etti.

Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla istifa etti. Kendi isteğiyle istifa ettiğini vurgulayan Atilla, herhangi bir görev beklentisi bulunmadığını söyledi. ABD savcılık makamının Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle suçladığı dava 1 Mayıs 2021 tarihide görülecek.

Hakan Atilla, bir süre önce izne ayrılmıştı. O zaman istifa edeceği gündeme gelen Atilla,  “Göreve devam edecek misiniz?” sorusuna “Yorum yapmak istemiyorum” karşılığını vermişti. Atilla, izninin Halkbank davasıyla ‘ilgi ve alakası olmadığını’ dile getirilmişti.

Eski Halkbank Genel Müdürü, bugün Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'nden istifa ettiğini açıkladı. Atilla'nın 26 Mart'ta yapılacak olan Borsa İstanbul Genel Kurulu'nu beklememesi dikkat çekti.

Bu istifanın herhangi bir görev beklentisiyle olmadığını belirten Atilla, "Ben kendi isteğimle istifa ettim. Başka bir açıklama yapmak istemiyorum. Çünkü yaptığım her açıklama bir başka tarafa çekiliyor" dedi.

Halkbank davası 1 Mayıs'ta görülecek 

Bu arada, ABD savcılık makamının Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle suçladığı dava 1 Mayıs 2021 tarihide görülecek. Dava öncesinde Alman Der Spiegel dergisinde "New York’taki mahkemenin, Halkbank’ın Reza Zarrab’a, İran yaptırımlarının ihlalinde Türk Hükümeti'nin talimatıyla yardımcı olup olmadığının açıklığa kavuşturulacağı" belirtildi. Dergide, ‘ABD’de hapse mahkum olan Hakan Atilla’nın cezasını çektiği, dolayısıyla bu yaptırımlar konusunun onun için kapandığı, ama aynı şeyin Halkbank ve Türk Hükümeti için söylenemeyeceği’ kaydedildi.

Halkbank ne ile suçlanıyor?

ABD savcılık makamı "Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle" suçluyorlar. Banka yöneticileri ve hükümet ise bu iddiaları reddediyor.

Savcılar ayrıca Halkbank’ı; 1 milyar doları ABD üzerinden olmak üzere, İran’ın gizlice 20 milyar dolar transfer etmesine yardımcı olmakla suçlamışlardı. Davanın bir sonraki duruşmanın 1 Mayıs 2021’de yapılması kararlaştırıldı.

Halkbank daha önce Manhattan Federal Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak “taraflı” olduğunu iddia ettiği yargıç Berman’ın yerine başka birisinin atanmasını talep etmiş, Berman ise bu iddiayı reddetmişti.

Berman, daha evvel 2018’de Halk Bankası yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın mahkum olduğu ve Rıza Sarraf'ın suçunu kabul ettiği diğer benzer davalarda da yargıçlık yapmıştı.

Hakan Atilla kimdir?

1970 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olan Atilla, lisans eğitiminin ardından 1995 yılında Halkbank AŞ'de Araştırma, Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü'nde Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Daha sonra ise Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri'nde bir süre uzman sıfatıyla görev aldı.

Stratejik Planlama Daire Başkanlığı'nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerini üstlenen Hakan Atilla, 2007-2011 yılları arasında ise Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak görev aldı. ABD'de tutuklanana kadar Halkbank'ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısıydı.

Hakan Atilla, Mart 2017'de bono ihracıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere gittiği ABD'de havaalanında gözaltına alındı ve yargılandığı davada 32 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Atilla, hapiste geçirdiği süre göz önünde bulundurularak ve iyi hal indirimi uygulanması sonucu 20 Temmuz 2019'da tahliye edildi.

Göçmen bürosundaki sınır dışı işlemlerinin tamamlanmasının ardından Atilla, 24 Temmuz 2019'da Türkiye'ye geldi, 21 Ekim 2019'da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atandı.

Atama kararını, Atilla Türkiye'ye döndüğünde kendisini havalimanında karşılayan dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Albayrak da 8 Kasım 2020'de görevinden istifa etmişti.