Yangınlar Kontrolden Çıktı İtfaiye Erlerinin İzinleri Kaldırıldı!

Yangınlar Kontrolden Çıktı İtfaiye Erlerinin İzinleri Kaldırıldı!
Kavurucu sıcak havanın etkili olduğu Diyarbakır’da günde ortalama 60 yangına müdahale ediliyor. Her geçen gün artan yangın vakaları nedeniyle itfaiye erlerinin izinleri kaldırıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı tüm personeller için izinler kaldırıldı. Sıcaklıkların yükselmesi ile artan yangın olaylarına müdahale etmek için yoğun çaba harcayan itfaiye ekipleri, vardiyalı bir şekilde sahada görev alıyor.

Kent merkezindeki Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ile 13 kırsal ilçedeki itfaiye amirliklerinde toplam 52 araç ve 310 personel ile çalışmalar sürdürülüyor. Söz konusu personelin itfaiye eri olarak sahada görev yapanların sayısı ise 149.

İZİNLER İPTAL EDİLDİ

2020 yılı Haziran-Kasım ayları arasında 1003, 2021 yılında Mayıs-Kasım arasında 489, 2022 yılında Haziran-Kasım arasında 485, 2023 yılında Haziran-Aralık arasında 810 yangının meydana geldiği Diyarbakır’da bu yılın haziran ayında bu sayı 1333 oldu.

Diyarbakır ve Mardin arasında çıkan ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlarda itfaiye erleri ile birlikte yoğun çaba gösterdiklerin anlatan İtfaiye Daire Başkanı Azad Yıldız, günlük ortalama 60 yangın vakasına müdahale ettiklerini söyledi. İtfaiye ekiplerinin büyük bir titizlikle yangınlara müdahale ettiğini ve olası yangınların önüne geçtiklerini ifade eden Yıldız, acil durumlar dışında tüm personel izinlerinin iptal edildiğini açıkladı.