Türkiye Gerçeği : Servisin Altında Verilen Son Nefesin Hikayesi

Bursa'da iş çıkışı mesai takip sistemine kartını okutmak için motosikletiyle yola çıkan belediye temizlik görevlisi Emin Durmuş, servis midibüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti. Durmuş'un, emekliliğe hak kazanmasına rağmen, fiziksel engelli olan kızı Senem Durmuş'un bakım ve tedavi masrafları için çalışmaya devam ettiği öğrenildi.

Bursa'da hayatını kaybeden belediye temizlik görevlisi, engelli kızı için çalışıyordu

Kaza, 19 Ocak'ta saat 15.00 sıralarında Yıldırım ilçesi Karapınar Mahallesi'nde meydana geldi. Yıldırım Belediyesi'nde temizlik görevlisi olarak çalışan Emin Durmuş, iş çıkışı Karapınar Mahalle Muhtarlığı'nda bulunan mesai takip sistemine kart basmak için 16 AIC 023 plakalı motosikleti ile yola çıktı. D102 Sokak üzerinde seyreden Emin Durmuş yönetimindeki motosiklete, D105 Sokak'a çıktığı sırada S.K. yönetimindeki 16 S 4513 plakalı servis midibüsü çarptı. Motosikletten düşen Durmuş, midibüsün altında kalarak yaklaşık 5 metre sürüklendi. Midibüs sürücüsü, çevredekilerin uyarısıyla aracı durdururken, Durmuş sıkıştığı yerden çıkarıldı. İhbarla olay yerine jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık ekiplerince olay yerinde ilk müdahalesi yapılan temizlik görevlisi, ambulansla kaldırıldığı Kestel Devlet Hastanesi'ndeki müdahalesinin ardından da Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yoğun bakım servisinde tedaviye alınan Durmuş, 23 saat sonra yaşamını yitirdi. Emin Durmuş'un cenazesi kılınan cenaze namazının ardından Kestel ilçesi Narlıdere Mahallesi'nde toprağa verildi.

Kazanın ardından gözaltına alınan servis sürücüsü S.K., jandarmadaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Engelli kızı için çalışıyordu

Kazanın ardından Emin Durmuş'un engelli kızı Senem Durmuş'un (21) tedavisi için çalıştığı ortaya çıktı. Doğuştan omurga eğriliği ve spina bifida hastalığı bulunan Senem Durmuş, daha önce de bir dizi ameliyat geçirdi. Babası Emin Durmuş, kızının tedavisi için gereken 200 bin TL'yi biriktirmek ve bakım masraflarını karşılayabilmek amacıyla belediyede temizlik görevlisi olarak çalışmaya devam ediyordu.

kaza1.jpeg

Kardeşi için çalışacak

Kardeşinin tedavisi için gereken parayı toplamak için artık tek başına çalışacağını söyleyen ağabey Mustafa Durmuş (31), "Görüntüleri izledim, servis aracı babama çarpıyor, altına alıp yaklaşık 5 metre sürüklüyor. Frene bile basmıyor. Kardeşim fiziksel engelli, babam kardeşimin tedavi masrafları için çalışıyordu. Kardeşim zaten bir dizi ameliyat geçirdi. Bizim için çalıştı ve trafik kazasında kaybettik. Kardeşim için sonda kullanıyoruz, ilaç masrafları var, tıbbi malzemelerini almak için de sigorta gerekiyordu. Babam, kardeşimin iyileşmesi ve düzelmesi için yıllarını verdi, şimdi ben de babamın kaldığı yerden devam edeceğim. Kardeşim için devam edeceğim, artık ben varım" diye konuştu.

Kaza tepkilere neden oldu

Kaza, sosyal medyada da tepkilere neden oldu. Twitter'da #EminDurmuş etiketiyle yapılan paylaşımlarda, servis sürücüsünün tutuklanması ve engelli vatandaşların daha iyi korunması çağrısı yapıldı.

Etiketler :