Turgut Özal’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında söylediği sözler gündem oldu

Turgut Özal’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında söylediği sözler gündem oldu
Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın özel kalem müdürlüğü ve başdanışmanlığını yapan Feyzi İşbaşaran, Özal’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söylediklerini anlattı.

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Turgut Özal’ın Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde özel kalem müdürlüğünü ve aynı zamanda da başdanışmanlığını yapan Feyzi İşbaşaran’ın anılarını kaleme aldı.

Öztürk, İşbaşaran ile konuşup Turgut Özal’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söylediklerini yazdı.

Öztürk, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu hedef almış, "Sen ne anlarsın dinden, imandan" demişti. Feyzi İşbaşaran, Kılıçdaroğlu'nun ailesiyle ilgili Turgut Özal'dan dinlediklerini Twitter hesabında yazdı. İngiltere’de yaşayan İşbaşaran’ı aradım, yazılanın kendisine ait olup olmadığını sordum. ‘Evet, ben yazmıştım’ dedi. Neler yazdığını, niçin yazdığını okuyalım:

KONU: KILIÇDAROĞLU’YDU

‘Dönemin Başbakanı Turgut Özal ile Konya’ya gitmiştik. Konya ziyaretimizde Akşehir ilçesini de ziyaret etmiştik. Özal’ın ‘Seyid Mahmud Hayrani’nin türbesini ziyaretine kadar, Hayrani hakkında bilgim yoktu. Ta ki Özal ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinde Özal’ın ‘Kemal Kılıçdaroğlu’nun Seyid Mahmud Hayrani’nin soyundan geldiğini’ söyleyene kadar. Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun peygamberimizin damadı Hz. Ali, torunları Hz. Hüseyin, Hz. Hasan’ın soyundan geldiğini öğrenmiş oldum.

Dönemin Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan, Kemal Kılıçdaroğlu’nu daire başkanı olarak önermişti, fakat ANAP’taki ülkücü milliyetçi siyasiler başka bir ismin daire başkanı yapılmasını istiyordu. Bir gece, Altan Tufan başbakanlığa geldi, başbakanla görüşmek istediğini söyledi. Konu, daire başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu’nun getirilmesiyle ilgiliydi. Özal’ın imzasını gerektiren bir kararname değildi.

OTOMOBİLDE BEKLİYORDU

Özal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gelmesini istedi. Kılıçdaroğlu, otomobilde bekliyordu. Ben korumayı gönderip Kemal Bey’in Başbakan tarafından beklendiğini bildirdim. Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın kendisini çağırmasına şaşırmıştı. Özal, Kılıçdaroğlu’nun Seyid Mahmud Hayrani’nin soyundan geldiğini biliyordu. Kılıçdaroğlu’nun daire başkanı olarak kararnamesi çıkarılmıştı.

‘Kemal, devletin gelirini, giderini ve bütçe tekniğini en iyi bilen bürokrat’ sözü de Özal’a ait. Özal’ın, her bütçe hazırlığında sabahlara kadar Kemal Kılıçdaroğlu ile çalıştığına şahit oldum.

Kemal Kılıçdaroğlu başbakanlığa, başbakanlık konutuna her geldiğinde Özal kendisine çok özel önem, sevgi gösterirdi. Özal, "Kemal ben de sizin yeğeninizim, annem Tuncelili" demiş, Kemal Bey de "Evet efendim, annneiz bizim Çemişgezek ilçemizin bir köyünden ama şimdi sizden kimse kalmadı" sohbetlerine de tanık olmuştum.

HAYRET ETTİM

Kemal Kılıçdaroğlu, Özal'dan sonra da Başbakan ve Cumhurbaşkanları ile çalıştı. Gerçekten Özal'ın da dediği gibi Kemal Bey devletin hesabını, kitabını, bütçesini en iyi bilendir. Devlette bir tek gün çalışmamış Tayyip Erdoğan'ın Kemal Kılıçdaroğlu'na 'Sen bu devlet işlerinden anlamazsın' dediğine insan gerçekten hayret ediyor.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, dini inanç ve ailesini anlatarak siyaset yapan biri değil. Bu onun sosyal demokrat kişiliğine de uygun değil, ta ki ben bunu Twitter'da yazana kadar. Kemal bey, bundan bir ay önce Konya Akşehir'deki dedesi Seyid Mahmut Hayrani'nin türbesini ziyaretinde benim yazdıklarımı doğruladı."

Cumhurbaşkanlığı döneminde Turgut Özal 1991'de Kemal Kılıçdaroğlu'nu Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'ne atamıştı. Süleyman Demirel de Kılıçdaroğlu'nu Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürlüğü'ne atamıştı.

Etiketler :