Taksim Bombacısının Savunması Ortaya Çıktı!

Taksim Bombacısının Savunması Ortaya Çıktı!
İstanbul Taksim İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde; 6 kişinin öldüğü 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin 36 kişinin yargılandığı davanın 5'inci duruşması bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmada sanık, Ahlam Albashir'in savunması da ortaya çıktı.

İstanbul Taksim İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde; 6 kişinin öldüğü 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin 36 kişinin yargılandığı davanın 5'inci duruşması bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya, Ahlam Albashir dahil 7 tutuklu sanık jandarma eşliğinde mahkemeye getirildi.

Mütalaada, Ahlam Albashır'in, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı adam öldürme', 5 kez 'tasarlayarak bombalama suretiyle adam öldürmek', 99 kez 'tasarlayarak bombalama suretiyle adam öldürmeye teşebbüs' ve 'tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi' suçlarından toplamda 7 kez ağırlaştırılmış müebbet, bin 949.5 yıldan 3 bin 9 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.

"YETİM BİRİYİM KİMSENİN YETİM KALMASINI İSTEMEM "

Mütalaaya karşı savunması alınan Ahlam Albashir, yeminli tercüman eşliğinde verdiği ifadesinde, "Onun bomba olduğunu bilmiyordum. Ben turist olarak geldim. Bana sadece fotoğraf çekmem söylendi. Ölen insanlar nedeniyle geceleri uyuyamıyorum, vicdanım sızlıyor. Yetim biriyim, kimsenin de yetim kalmasını istemem. Ben bunu hükmün hafifletilmesi için söylemiyorum, idam verseniz bile itiraz etmem. Burada yargılanan diğer insanların suçu yok. Raman'ın evine gittim çünkü orada yemek yiyordum. Fatma'nın bir süre evinde kaldım, onların terörle bir ilgileri yok. Ne ceza verilirse itiraz etmem" dedi.

DURUŞMA SAVCISI: "VİCDANI VARSA UYUMASIN"

Duruşma savcısı, sanık Ahlam Albashir'in savunması üzerine, sanık Albashır'a söylemesi için tercümana, "Sadece aldatıldığı konusundan bir bahisle az önce yetim bıraktığı çocuklardan bahsetti, vicdanı varsa uyuyamasın" dedi.

ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu saıklar Mahmud El Yusuf, Rama Eltaha ve Mahmud Elabid'in üzerine atılı suçun vasfının değişme ihtimali ve tutuklulukta kaldıkları süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Ayıca mahkeme, sanıklar Ahlam Albashir dahil 10 sanığın tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Firari 10 sanık hakkındaki yakalama emirlerinin devamına karar veren mahkeme, sanık Bilal Elhacmaos hakkında gıyabında tutukluluk halinin devamına hükmetti. Sanık ve sanık avukatlarına, mütalaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre veren mahkeme, duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

Kaynak:ANKA

Etiketler :